Wpis z mikrobloga

Siemka,

jak to teraz wygląda z leasingiem i wynajmem. W jaki sposób najlepiej teraz "kupić" samochód?
Zastanawiam się czy najem z wykupem ma te same ograniczenia co leasing (odsprzedaż po 6 latach po wykupie)? I czy ktoś się orientował czy jest to opłacalne?

W praktyce jako ryczałtowiec i tak odliczę tylko połowę VAT.

Orientuje może się ktoś też jak to wygląda w #skoda i #mercedes .Głównie mam dylemat między tymi 2 markami.

#leasing #samochody #wynajem
  • 19
@cwlmod: Bardziej dylemat czy zrobić oszczędnie Octavkę czy dołożyć niecałe 100k i kupić już Merca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
BMW, Audi i Volvo znacznie drożej mi jakoś wyszły, a proceed którego pierwotnie chciałem nie ma już automatu do wzięcia.
odsprzedaż po 6 latach po wykupie

ryczałtowiec

@Rizin: jak chcesz się pozbyć auta w miarę szybko od wzięcia to robisz wysoki wykup, wykupujesz- wrzucasz to jako towar handlowy (odliczysz 100% vat z faktury wykupu od leasingodawcy) i sprzedajesz na FV - do US oddajesz pełny VAT z FV i 3% przychodu. Przy markach dobrze trzymających wartość ma to jak najbardziej sens, szczególnie że przez najbliższe lata świeże samochody raczej będą trzymać
@Rizin: Jak masz coś brać z finansowaniem to uważaj, żeby nie było stałego oprocentowania bo #!$%@? z banków chcą ludzi wsadzać na minę na szczytowym wiborze.

A klasa jest moim zdaniem słabym samochodem. Jest przebajerowana ze słabymi silnikami, jakby była celowana w ludzi, którzy mają w dupie czym jeżdża, byleby się świeciło.

Jechałem raz trasę cla/octavia i octavia wygląda biedniej ale ma wszystko co trzeba (spory ekran z carplay) i lepiej
@Rizin: + taki że ja osobiście mam grubą dupę i w fotelach sportowych się nie mieściełem. Sam mam hyundaia i30N z kubełkami i jakoś się w nich mieszczę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Rizin: Jak liczylem to najem wychodzil drozej plus cena przy wykupie z najmu bedzie wyzsza plus masz ograniczenia przebiegu, jazdy przy jakis zdarzeniach drogowych, ja kupujac w lutym wzialem leasing. Wysoki wykup i pierwsza wplata na takiej wysokosci aby miec rate na zalozonym poziomie. Odliczam 100% vat i jest bardzo dobrze.
@heartbrakerr: jak liczylem to lepiej wychodze majac ryczalt i odliczajac 100% vat niz majac liniowy i wrzucajac samochod w
@Rizin: Podstawowe pytanie na jakie sobie musisz odpowiedzieć, to jak długo zamierzasz tym autem jeździć. Im dłużej, tym bardziej zwykły leasing będzie opłacalny względem najmu. 3 lata to taka wartość graniczna, powyżej której najem raczej przestaje mieć sens.
@cwlmod:

@Rizin: Jak masz coś brać z finansowaniem to uważaj, żeby nie było stałego oprocentowania bo #!$%@? z banków chcą ludzi wsadzać na minę na szczytowym wiborze.


Możesz rozwinąć myśl? Biorę auto w leasingu teraz i sam powiedziałem w banku, żeby przygotowali ofertę na stałej stopie. Oczekujesz mniejszego wiboru w najbliższym czasie?
@Haseoh: 2023 wybory, więc bardzo prawdopodobne, że będą chcieli temat podwyżek stóp do wyborów naprostować do okolic standardu rzędu 3%, tak jak zakładali cel inflacyjny. Wyżej niż 5-6% raczej nie pójdą, bo poparcie im się wyzeruje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Haseoh: W najbliższym nie. Według prognoz zacznie on spadać pod koniec roku.

Pomyśl, jesli teraz jest wysoki wibor i jesteśmy blisko szczytu to jaki jest blokować sie na oprocentowaniu na samym szczycie? Jak bierzesz auto na 2 lata to mozna rozważyć stała stopę ale przy 5 lat jest to bez sensu.
@Rizin za 130k masz kie w gtline w lepszym wyposażeniu niż skode i jeszcze pewnie nawet od ręki też w niedawno zastanawiałem się nad octavia ale kia bije ją z każdej strony, ładniejsza, fajniejsze, lepsze wyposażenie itp