Wpis z mikrobloga

Co lepiej zrobić przy nadpłacaniu kredytu hipotecznego?
a) Nadpłata w celu obniżenia miesięcznego kredytu
b) Nadpłata w celu skrócenia okresu kredytowania

Jestem na zmiennej aktualnie 5,12%, wiadomo podwyżki oprocentowania wyciągają hajs z portfela, odsetki rosną stąd powyższe pytanie.
Co długoterminowo opłaca się lepiej?
#nieruchomosci #kredythipoteczny #pytanie
  • 35
@RumunElfik2137 Jeżeli masz ratę 500 zł i 4500 zł do każdej nadplacasz lub masz ratę 2000 zł i 3000 zł do każdej nadplacasz lub masz ratę 5000 zł i nie nadplacasz to oczywiście suma odsetek i okres w każdym z tych 3 przypadków będą identyczne, gdyż będzie identyczne tempo spłaty kapitału. Jeżeli ktoś nie chce co miesiąc nadpłacać tylko potrzebuje wyższej, narzuconej przez bank raty aby szybciej spłacać kredyt to dla niego
@Strzalka: policzyc sobie mozesz tutaj: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/ - kliknij "Chce nadplacic kredyt". Zapewne zawsze z liczb wyjdzie Ci skrocenie jako wariant korzystniejszy - ale wez tez pod uwage aspekt psychologiczny - moze byc dla Ciebie rownie wazny. Tak czy inaczej, regularnie nadplacajac, skrocisz sobie okres.

Dodatkowo, sam sie o tym niedawno dowiedzialem - jak juz splacisz kredyt np. 10 lat przed czasem, to zwracasz sie do banku (czasem sam, czasem przez prawnika)
@marcinforall: Jakie przeliczanie odsetek? Serio? Słyszałem maksymalnie o zwracaniu proporcjonalnie części prowizji, ale Twój scenariusz jest abstrakcyjny. Czyli spłacając w 5 lat może sobie niby przeliczyć kredyt na 5 lat i oddadzą mi sporą cześć spłaconych odsetek?
@pp93: z tymi bankami nie musisz sie sadzic:
Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Nest Bank, PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank i Volkswagen Bank Polska

do pozostalych idziesz pod ramie z prawnikiem :)
@marcinforall: No to po artykule wynika, ze odsetki nie są zwracane, bo nie poniosłeś tego kosztu jednorazowo w skali całego kredytu (jak np prowizja), a są naliczane dynamicznie. Te odsetki to moim zdaniem jakaś gruba nadinterpretacja