Wpis z mikrobloga

Kupiłem pruse mk3s+ i chce sobie skompletować jakieś akcesoria. Mam prusament pla, zamówiłem dziś pla i petg od spectrum, dodatkowo satynową płytę do wydruków petg i innych materiałów. Zastanawiam się nad większymi dyszami. Mam 0.4 ale nie wiem czy mam zamówić większe, mniejsze, jakieś hartowane czy stalowe. Jeśli dobrze rozumiem to większa dysza = szybszy wydruk ale mniej dokładne elementy? Zastanawiałem sie nad płyta teksturowaną ale z tego co przeczytałem na stronie prusy satynowa nadaje sie do wszystkiego.
#druk3d #prusa
  • 14
@Marzipan: mam wszystkie 3 blaty, używam praktycznie tylko satin

warte kupienia:
- dysze na zapas - część zużywalna podlegająca okresowej wymianie - na początek wystarczą nawet tanie allegro/amazon
- raspberry pi i octoprint - zapominasz o żoglowaniu kartą pamięci
- izopropyl i ściereczki do czyszczenia blatu
- filamenty, filamenty, filamenty

warte zrobienia:
- nylon mod - https://www.reddit.com/r/prusa3d/comments/bp440f/full_guide_to_doing_nylock_mod_if_you_havent_you/ - zapominasz co to jest poziomowanie
- obudowa ikea lack (no, chyba że stać
@Diabl0: Dzięki za rady szczególnie nylon mod i te szuflady. Czytałem często o suszeniu filamentow itp. mam pla w worku strunowym i wyciągam tylko przy drukowaniu. Zastanawiam się czy one tak łapią wilgoć i to przeszkadza żeby sobie filament wisiał na drukarce pare dni jak nie jest używany. Chyba ze to zależy od rodzaju materialu.
@Marzipan: Mam stól teksturowany, jest świetny do PETG - nie dość ze powierzchni nie niszczy to wzór na pierwszej warstwie wygląda świetnie (drukowane części Prusy są tworzone właśnie na tym stole)
Must have - płyta chodnikowa. Wrzuć pod drukarke i od razu będzie ciszej pracować.
Drugi must have to octoprint, chociaż tutaj trzeba wyłapać jakąś tanią malinę (aktualne ceny to masakra)
Lack jest fajny ale jeśli drukujesz PLA to i tak
@Marzipan: A, no i w kwestii dysz - uważaj z częstymi zmianami, łatwo przy wymianie dyszy coś spieprzyć xD


@Archix: właśnie na początku chciałem u ująć zmiany dyszy ale wiem ze w przyszłości pewnie będę chciał z tym eksperymentować. Jak na razie pozostanę przy 0.4
Mam 0.4 ale nie wiem czy mam zamówić większe, mniejsze, jakieś hartowane czy stalowe.


@Marzipan:

a czym bedziesz drukowac? Bo zwyklymi filamentami to ciezko zajechac nawet zwykla mosiezna dysze...

Jeśli dobrze rozumiem to większa dysza = szybszy wydruk ale mniej dokładne elementy?


@Marzipan:

teoretycznie tak, w praktyce zacznie cie ograniczac maksymalna wydajnosc hotendu.

O ile na dyszy 0.4mm trudno do niej dojsc, tak dysza 0.6mm ma 2,25 razy wiekszy przeplyw
@Marzipan: 0.6 zdecydowanie warto, jest szybciej ale też nie wszystkie modele z neta już będą się chciały na niej drukować (inna grubość ścieżki); 0.8 mam ale nie używam, bo kijowo wychodzi, ale za to szybko
@Marzipan: za wysoko dysza. Na spodniej stronie linie powinny być ledwo widoczne (a najlepiej zupełnie niewidoczne), ale musisz też uważać bo jak za nisko ustawisz dyszę to zacznie ona "zdzierać"/rozmazywać filament - widoczne podczas drukowania pierwszej warstwy.