Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Szukam kogoś kto pisał do dewelopera oficjalną reklamację w sprawie niedziałającej wentylacji grawitacyjnej, chciałbym podpytać na czy dawaliście jakieś powołania na normy itp czy tylko pisaliście i nie działa.
Wiem że u mnie w bloku ktoś już pisał na zasadzie "nie działa proszę o sprawdzenie" to przysłali kominiarza który stwierdził tylko tyle że okna są nieszczelne, a reszta zrobione że sztuka i żeby działało prawidłowo trzeba rozszczelnić okna, ale chyba nie o to w tym chodzi...
Jestem też prawie pewny że dali mi nawietrzaki które łącznie dają mniej powietrza nawiewanego niż ma być w mieszkaniu względem kratek.

#mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #budownictwo #wentylacja #budujzwykopem #prawo
  • 23
@dawid121213: mieszkasz juz tam? jezeli tak, to nie macie jeszcze wspolnoty zalozonej? Do ktorej moglbys zgłosić reklamacje?
Tak czy inaczej reklamacje deweloperowi mozesz zglosic z kazdym blachym powodem, wiec po prostu to zrob. Najlepiej mailowo: "brak wywiewu z pionu wentylacyjnego w tym i tym pomieszczeniu w lokalu tym i tym".
@dawid121213: zapytaj też czy na dachu zostały zainstalowane wywiewki wzmacniajace ciag (np turbowent) i czy nie zalaczaja sie samoczynnie w okreslonych warunkach (to by moglo tlumaczyc twoje odczucie o braku wentylacji)
żeby działało prawidłowo trzeba rozszczelnić okna, ale chyba nie o to w tym chodzi...


@dawid121213: no a o co chodzi? Jesli wentylacja wyciagnelaby ci cale powietrze to bys sie udusil, skads musi wziac nowe do ciagniecia. Mało wchodzi - mało wychodzi. Nic nie wchodzi, nic nie wychodzi.
@Wychwalany: niezrozumiale napisal. Ma nawiewniki i kazali mu jeszcze dodatkowo rozszczelniac okna, co jest glupota ofc.
@dawid121213: aha jak nie jestes pewny nawiewników to w projekcie nad oknami masz napisane jaka jest ich wydajnosc (pewnie 30m3/h), sprawdz w necie czy model ktory masz zainstalowany ma taka deklarowana wydajnosc.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@klimatyzator: a przy jakiej temperaturze ma działać?

@Fangu: działałem już z zarządcą, na moje nieszczęście zarządcą wybrali firmę która stawiała blok... Turbowenty są zainstalowane. Był u mnie kominiarz (po "skardze" do zarządcy) w oficjalnym raporcie po wizycie mam napisane, że przewody kominowe drożne, samodzielne, sprawne.
Nieoficjalnie powiedziano mi "macie za szczelne okna, trzeba rozszczelnić".
Na moje pytanie "to rozumiem, że w zimę mam sobie wybrać, albo zimne powietrze ciągiem wstecznym
@dawid121213: zapal zapalniczkę albo kadzidło przy kratce, nie wciąga płomienia lub dymu? Ewentualnie listek srajtaśmy do kratki przyłóż, czy trzyma sie? Jest różnica czy nawiewniki otwarte, zamkniete, czy okno zamkniete lub otwarte?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fangu: @Wychwalany: mam taki nawiewnik

Dodatkowo, wg tej strony
Z mojego mieszkania wywiewane jest 130m3 powietrza (Łazienka, WC, kuchnia). Dyskusyjne jest te "mieszkanie dla więcej niż 3 osób, ale chyba 65 metrów i dwa pokoje, salon i dwa WC jest warunkiem przy którym może mieszkać 3i więcej osób.
Nawiewniki są 4, dają po 30m3 powietrza, czyli razem 120m3. Czyli mniej niż jest potrzeba.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wychwalany: takie testy już dawno robiłem, skoro w zimę czuję mroźne powietrze wiejące to napewno nie wciągnie mi listka srajtasmy. Robiłem testy z torebkami jednorazowymi, dymem, liśćmi róży.
Teraz mam kratkę taka z ruchomymi listkami, które się uchylają jak komin ciągnie. I widzę mniej więcej kiedy faktycznie ciągnie a kiedy nie, jak było poniżej 10* c to nawet nie ciągnął przy rozszczelnionym oknie, teraz jest trochę lepiej gdy się ciepło robi
@Wychwalany: wiesz, bez obrazy ale jakbym mieszkał w kamienicy z 1945 to bym to olał i zrobił sobie na lewo mechaniczny wyciąg czy coś, ale zapłaciłem (jak na moje) grube pieniądze za to mieszkanie (oddane do użytku pod koniec 2020 roku tak swoją drogą) i chciałbym żeby to działało albo żeby chociaż ktoś próbował coś zrobić żeby działało. A jak oni mi przez telefon mówią coś w stylu ''jak pan otworzysz
@dawid121213: jeżeli kuchnia jest polaczona z salonem (czyli nie masz sciany oddzielajacej pomieszczenia) i masz kuchenke elektryczna to zapotrzebowanie wynosi 30+50+30 = 110m3. To jednak musiałby potwierdzić architekt, nie pamiętam jak to jest interpretowane.
Czy turbowent to zwykla nasada na komin która kręci się siłą wiatru czy jest elektrycznie sterowana?

W kuchni podlaczasz okap, który ma w standardzie klapke zwrotną. Zatem wentylacja jest mechaniczna i blokuje dopływ powietrza z komina (zdarza
@Fangu: kuchnia to oddzielne pomieszczenie. W praktyce w kuchni nie mam drzwi, jest otwarta na przedpokój (tylko otworem drzwiowym), ale w teorii w projekcie, wizualizacji itp wszędzie tam były drzwi.

Turbowent zwykły, napędzany siłą wiatru.

W kuchni mam dwie kratki, jedna do okapu, druga do wentylacji, wieje mi z tej drugiej, do wentylacji właśnie. Okap mam z filtrem, niepodłączony do komina, kazali mi zakleić tą dodatkową kratkę w kuchni, zrobiłem to.
@dawid121213: Mieszkasz pewnie na wysokim pietrze, blisko dachu. Ułożenie mieszkania na rogu budynku? Jeszcze zastanawiam się nad lokalizacją i izolacja komina, ale na 90% brak tu winy dewelopera. Kwestią jest aby ci opisać sposób w jaki możesz to naprawić aby funkcjonowało w sposób z którego będziesz zadowolony.
no ale mi sie piwo skonczylo wiec... xD
@herbatananoc: piwo sie skonczylo to herbatananoc :PP
Powód nawiewu do wnetrza pozwole sobie zostawic jako zagadke ;-)
natomiast co ja bym zrobił:
- w miejscu uciazliwego pionu = kratka wentylacyjna z klapka zwrotna. Pewnie to kanały sztywne z blachy ocynkowanej wiec mozna wkleic klapke zwrotną szczelnie na silikon wewnątrz kanału wentylacyjnego
- zrezygnowałbym z użytkowania nawiewnika w kuchni. Wentylacji dokonywałbym poprzez rozszczelnianie/uchylanie okna. W przypadku braku rozszczelnienia, powietrze i tak napływałoby
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fangu: mieszkam na 3 piętrze, ostatnim. Nie na rogu, środek.

Mam te klapki zwrotne. Ale to wtedy działa, nie wiem, 15% czasu max i to teraz gdy jest ciepło. W zimę wcale.
Boję się że będę miał przez to grzyba.
A kratka z klapka zwrotną też nie daje dużo w zimę gdy te zimne powietrze i tak jest pchane z dworu do mojej kuchni.

Okapu niestety nie mam jak podłączyć do
@dawid121213: twoj opis sugeruje wystepowanie ssania wiatru na elewacji/pod okapem w poblizu nawiewnika w oknie kuchennym. Najbliższa droga do uzupełnienia wywiewanego powietrza - to kanał wentylacyjny w kuchni. Kanał jest krótki, zimny, pytanie czy przypadkiem zaizolowany nie został tylko na odcinku podchodzącym pod strop (dach). Wszystko to moje domysły, aby mieć pewność diagnozy to trzeba byłoby obejrzeć sytuacje na zywo, wejsc na dach.

Na foto widac, ze kanaly sa izolowane ponad
źródło: comment_1652642717TFpe16xMZhhxXr1VrVoGfs.jpg