Wpis z mikrobloga

#wojsko
Tak sobie myślę, że nie ma co się za bardzo pchać w więcej czołgów ze względu na rozwój dronów/ amunicji krążącej czy rakiet do rozwalania kolumn pojazdów, które wypuszczają elementy lecące do poszczególnych pojazdów. Podejrzewam, że za jakieś 10 - 20 lat pojazdy zaczną napadać roje dronów/ rakiet z kolektywnym sterowaniem wspomaganym sztuczną inteligencją. Ciężko będzie je strącać, można się będzie co najwyżej bronić własnym rojem dronów/ rakiet obronnych, co może być trudne, bo strona atakująca czołgi będzie wiedziała czego się mniej więcej spodziewać po czołgach, a broniąca słabiej czego się spodziewać po atakujących dronach/ rakietach. Nawet jak się strąci 3/4, to 1/4 nadal będzie groźna. Mamy do czynienia z ciągłym ulepszaniem broni przeciwpancernej, ale jest słabiej z ulepszaniem opancerzenia. Obrona przeciwlotnicza może strącać drony, ale gorzej z rojami mniejszych dronów. Można się skupić na strącaniu transporterów dronów, ale i to da się rozwiązać. Oczywiście pozostaje pytanie czy małe drony/ elementy rakiet będą w stanie unieść odpowiedni do rozwalenia czołgu ładunek, ale jeden element może rozwalić pancerz aktywny i drugi z trzecim uderzając w to samo miejsce będzie mógł już narobić szkód.
A jak kupimy latające wysoko i z dużą prędkością myśliwce, to raczej wolniej to będzie tracić na wartości.
KawaJimmiego - #wojsko
Tak sobie myślę, że nie ma co się za bardzo pchać w więcej cz...
  • 8
nie ma co się za bardzo pchać w więcej czołgów


To po co Ukraińcy prosili o czołgi?

Podejrzewam, że za jakieś 10 - 20 lat


A co przez te 10 - 20 lat? Będziemy bezbronni?

Czołgi będą potrzebne jeszcze długie lata.
Tak sobie myślę, że nie ma co się za bardzo pchać w więcej czołgów ze względu na rozwój dronów/ amunicji krążącej czy rakiet do rozwalania kolumn pojazdów, które wypuszczają elementy lecące do poszczególnych pojazdów.


@KawaJimmiego: FYI USA pracowała nad SADARM czy BAT jednocześnie rozwijając Abramsy iBradleye, wiem czemu więc się nie domyślam ( ͡º ͜ʖ͡º)

Podejrzewam, że za jakieś 10 - 20 lat pojazdy zaczną napadać
@Dodwizo: Zwróć uwagę na tempo postępu technicznego w zakresie dronów i SI. A teraz porównaj to z tempem postępów w budowie czołgów, co oni tam mogą za 10 - 20 lat dorzucić? Czy to samo tyczy się dronów?