Wpis z mikrobloga

@Ryszard91: Ja robiłem kilka symulacji, losowo wybierałem rok i miesiąc i potem symulowałem że po 3 msc sprzedam i kupie z lepszym oprocentowaniem.

Oprocentowanie jakie testowałem to 3,7% vs 5,75%
Na 7 testów 4 były przegrane - zarobiłem po 10 latach mniej.

Był nawet przypadek gdzie po 2 latach byłem prawie 2k do przodu ale potem finalnie się okazywało że straciłem.
Więc po wymianie może się okazać że po 2 latach
W marcowych EDO sytuacja jest o tyle gorsza że pierwszy rok to 2.2 % vs 5.75% w czerwcu. Gdyby zakupy dokonywać na bieżąco miesiąc po miesiącu to nie było by problemu a tak to jest się nad czym zastanawiać.
Nie wiem czy nie zostawić połowy a druga przerzucić na czerwiec, żeby uśrednić w jakiś sposób i się nie wkrrrwiac bo generalnie bez kryształowej kuli nie ma co podchodzic
@Ryszard91: Wiedziałem, że skokowa podwyżka oprocentowania obligacji indeksowanych inflacją w pierwszym roku spowoduje, że ludzie, którzy kupili tego typu obligacje w maju i końcem kwietnia będą się zastanawiać czy nie lepiej sprzedać i kupić ponownie, ale nie spodziewałem się, że podobne dylematy będą miały osoby z obligacjami kupionymi w marcu, a nawet gdzieś widziałem podobny dylemat osoby, która ma obligacje zakupione w lutym!

Nie, nie opłaca Ci się zamieniać, bo przy
Dylemat dlatego że to tylko 3 miesiące a skok oprocentowania jednak duży. Ale kto wie czy nie będzie kolejnej podwyżki i wtedy kolejny dylemat i tak można bez końca. Trzeba się na coś zdecydować. Zostawiam niech rośnie w siłę ku bogactwu :)
@Ryszard91: Aż specjalnie wrzuciłem sobie te dane w kalkulator - przy założeniu, że kupiłeś obligacje marcowe EDO za kwotę 20.000 zł w dniu 01.03.22r., inflacja za styczeń 23' wyniesie 12,0% a za kwiecień 23' wyniesie 10,0% i zdecydujesz się z jakiś powodów wykupić obligacje już 01.03.24r. to na konto, po uwzględnieniu podatku Belki, dostaniesz 2.226,12 zł netto [w przypadku zostawienia obligacji marcowych] lub 2.052,97 zł netto [w przypadku zamiany marcowych na
@lunar4: jeżeli kupiłem sobie COI w maju 2022, to inflacja z jakiego miesiąca i roku będzie obowiązywała w moim pierwszym roku odsetkowym (po przejściu już na odsetki oparte o inflacje)?
Drugie pytanko - to czy po przejściu na rozliczanie odsetek inflacją, cały rok będę miał liczony po inflacji z miesiąca na jaki się załapię czy co miesiąc będzie to wartość inflacji z kolejnego miesiąca i tak się to będzie zmieniało w
@Derasot: Interesuje Cię każdorazowo inflacja za miesiąc marzec, która wpływa na cały okres odsetkowy, tj. jeśli kupiłeś COI 15.05.22r., inflacja za marzec 23' wyniesie 11,0% to okres 15.05.23-14.05.24 będziesz miał oprocentowany na poziomie 12,0%, bez znaczenia czy w trakcie tego okresu inflacja będzie się mocno wahać czy cały czas będzie w okolicach 11,0%. I kolejny rok podobnie - inflacja za marzec 24' (przykładowo) to 8,5%, więc okres 15.05.24-14.05.25 będziesz miał oprocentowany