Wpis z mikrobloga

  • 19
1698 + 1 = 1699

Tytuł: Łuk triumfalny
Autor: Erich Maria Remarque
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★
Tłumacz: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 496
Forma książki: e-book, audiobook
Trochę mnie nie było, ale widzę, że tag przysiadł i co raz mniej książek się pojawia, a szkoda, bo fajnie się czyta recenzje innych, dzięki którym można później sięgnąć po ciekawe i wartościowe książki.

Ale wracając do "Łuku triumfalnego", książka o codziennym życiu ludzi, w przededniu wojny. Historie zbieraniny imigrantów, pomieszkujących w Paryżu, którzy nie znają dnia, ani godziny, w której z całym swym dobytkiem, mieszczącym się w niewielkiej walizce będą musieli uciekać. Głównym bohaterem jest Ravic, a właściwie niemiecki uchodźca kryjący się pod tym pseudonimem. Świetny chirurg, który nielegalnie, potajemnie i bez dokumentów przeprowadza operacje ratując zdrowie i życie pacjentów.

Jest to książka opisująca życie w nieustannym stresie, w niepewnych i nieprzyjaznych czasach, w których może się zrodzić miłość do kobiety, która życie naszego protagonisty odmieni diametralnie. Ten wątek romantyczny pewnie nie każdemu przypadnie do gustu, ale też nie można powiedzieć, że jest jakiś bardzo zły, bo jego głównym zadaniem jest urozmaicenie fabuły i wykreowanie relacji.

Remarque potrafi porwać tym jak pisze i każda jego książka ma dla mnie coś w sobie, że trudno się od niej oderwać, choć z jej opisu wcale nie wygląda to pasjonująco i wciągająco.

Mój plan na kolejną recenzję był inny, bo ostatnio sporo czytam poradników dla menedżerów i liczyłem, że któryś z nich będzie warty tego, żeby o nim wspomnieć i zachęcić Was do przeczytania, ale żaden z nich mnie nie porwał. Większość z nich oceniłem na 5-6/10 i mam wrażenie, że książki z tego gatunku pisane są jako klony, że nie wspomnę już o licznych odniesieniach do tych lepszych reprezentantów w każdej z nich, jakby ich wymienianie miało podnieść wartość pozycji.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
165/250
#bookmeter #literaturapieknabookmeter
ali3en - 1698 + 1 = 1699

Tytuł: Łuk triumfalny
Autor: Erich Maria Remarque
Gatun...

źródło: comment_1654627594VZMyiCEIaEqpYFrfWTdTKk.jpg

Pobierz
  • 7
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.3 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-07-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-04-24 - Użytkownik Tosiek14 ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-10-04 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »