Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 17
Napisałem symulację prostego magazynu energii cieplnej do ogrzewania domu. Brak w nim skomplikowanych mechanizmów, nie wymaga dostępu do drogich technologii, da się naprawić samemu i nie powinien psuć się całkowicie (#!$%@? go redundacja) i w zasadzie może działać bez dostępu do zewnętrznego źródła prądu.
Rozumiem zachwyt pompą ciepła, ale tu mamy coś fajnego na miarę naszych trudnych czasów.
Chciałbym teraz, żebyście mnie przekonali dlaczego montaż takiego magazynu to zły pomysł...

Symulacja numeryczna w linku: KLIK

#pompaciepla #budujzwykopem #budowadomu #elektronika #diy
  • 81
  • Odpowiedz
@mathmed: Ja kiedyś też zrobiłem sobie taką kalkulację ale w excelu.
W takich obliczeniach trzeba uwzględnić warstwowe ładownie bufora, czyli temperatura w całym buforze nie będzie taka sama.
W moich obliczeniach na początku sezonu grzewczego były większe straty niż zapotrzebowanie domu. I np uwzględniałem różne zapotrzebowanie domu na ciepło na jesieni,.w środku zimy i na wiosnę.
Wychodziło mi że zbiornik ok 200m³ ale tylko 2,5m wysokości pod całym budynkiem bez izolacji
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mathmed: to 4m^3 czy 64? Raczej to drugie chyba.
Zainteresuj się buforem ciepła nie wodnym tylko kamiennym. Dajesz porządnie ocieplony basen z piachem czy kamieniami wykopanymi przy robieniu basenu i grzejesz go nie do 70 stopni a 700. Nie muszę mówić ile razy więcej to energii. Piasek ma cw 800kJ/kg*K czyli 5 razy mniej niż woda ale 2 razy więcej waży. Co daje ok 5 razy wiecej ciepła z tej samej
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cation: 4x4x4m (ściana ma 4m). Brzmi ciekawie, ale jak to docieplic, żeby przy tej masie trzymało to grubość docieplenia? I jak zapewnić dobry transfer ciepła na linii - grzałka ->piasek?
  • Odpowiedz
@mathmed: Pomysł z akumulacją ciepła masz generalnie dobry, też myślę, że akumulacja ciepła to jest przyszłość - ale trzeba go kurczę jakoś udoskonalić bo 200k litrów wody to jednak trochę za dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@FTR: @appmstt: Wydaje mi się, że zbiorniki z wodą są lżejsze, niż wykopane podłoże, czyli nacisk nie powinien być jakiś duży... W podłożu rodzimym raczej dużo tam nie trzeba wylewać. Natomiast czy styropian pod tym obciążeniem da radę i nie siadze lub nie rozpadnie się to nie mam pojęcia.

"Co więcej, twardy styropian to odpowiedni materiał pod znaczne obciążenia użytkowe równomiernie rozłożone nawet powyżej 5 ton /m2.".

Według tego powinien
  • Odpowiedz
  • 0
@mathmed No ok, można to w ziemi zakopać, tylko wtedy pytanie, czy nie taniej użyć po prostu gruntowej pompy ciepła.
  • Odpowiedz
Rzeczywiście, symulacja działa, ale jej efekty są mało obiecujące.


@mathmed: Już niejeden przed tobą takie rzeczy rozkminiał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jakby to miało rację bytu z obliczeń, energetycznie i finansowo, to już byśmy to stosowali.
  • Odpowiedz
Akurat pompa ciepła to w branży chyba się mało kto teraz zachwyca. Kolega który w tym siedzi jednak twierdzi że to średni pomysł w naszym klimacie


@Korax: Co? Czemu ma niby nie działać w naszym klimacie?
A lodówkę z zamrażarką w domu masz i działa?
  • Odpowiedz
@Korax: Oba to pompa ciepła.

Sprężarka w lodówce wypompowuje ciepło z lodówki i zamrażalnika ("wysysa" całe ciepło aż zostaje tam tylko -18 stopni), a oddaje to ciepło na zewnątrz lodówki.
Pompa ciepła ogrzewająca dom na odwrót - "wysysa" ciepło z powietrza na zewnątrz domu i oddaje je do środka domu.

"Wysysa" to obrazkowe określenie, oczywiście działa to korzystając ze sprężania i rozprężania czynnika i zjawiska, że substancja rozprężająca się robi się
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@mathmed: Nie doceniasz wytrzymałości styropianu i styroduru. Przy odkształceniu 10% mają odpowiednio 100 i 300 kPa a nawet 200 i 700. Welna ma 100kPa. Odpowiada to słupowi wody 10i 30 metrow! A nawet 70 metrów przy super twardym xps.
  • Odpowiedz
Dlaczego upieracie się przy ocieplaniu całości?
Tutaj trzeba zrobić hydroizolację i ocieplić 5 stron, 4 ściany i strop, bo i tak będzie warstwowe ładowanie i na górze będzie 80°C a na dole 15, więc po co izolować?
  • Odpowiedz
  • 0
@asiajasiabasia przestańcie opowiadać głupoty o wodzie gruntowej i ziemi która ma stałą temperaturę 10 st.. na 2 m temperatura waha się od 16 we wrzesniu do 4 w marcu.
Po zimie mało która pompa na wejściu ma 2 st i to przy odwiertach 100m...
Nie jest tak pięknie...
  • Odpowiedz