Wpis z mikrobloga

Uwaga! Увага!

Ważna informacja dot. bardzo częstych incydentów (wczoraj z naszych podopiecznych rodzin aż 3!) ZAKAZU POWROTU UKRAIŃCÓW DO POLSKI w trakcie dozwolonego 18 miesięcznego pobytu.

W załączeniu odpowiedź z MSWiA na poselską interwencję, w której wiceminister Bartosz Grodecki stwierdził, że zapisy specustawy ukraińskiej mają pierwszeństwo przed innymi przepisami regulującymi pobyt Ukraińców w Polsce. Ukrainiec lub Ukrainka, który przybył do Polski po 24 lutego, ma pobyt legalny na 18 miesięcy i może opuszczać kraj na okresy krótsze niż miesiąc i wracać.

Teraz ta interpretacja ustawy nie jest stosowana w Straży Granicznej.
Bardzo często odmawiają ponownego wjazdu do Polski, opierając się o zapisy kodeksu granicznego Schengen - wg których po wyczerpaniu 90-dniowego pobytu w Polsce trzeba odczekać 90 dni poza Schengen. Otrzymana przez Posłankę odpowiedź z MSWiA jest jednak jasna: specustawa ukraińska ma pierwszeństwo, a pobyt uchodźców przybyłych do Polski po 24 lutego uznaje się za legalny na podstawie jej zapisów.

Jeśli ktoś ma potrzebę wyjechania tylko na chwilę - często po to, by zabrać dokumenty, odwiedzić członków rodziny, którzy musieli tam zostać czy załatwić inne ważne sprawy, mogą bez problemu wjechać z powrotem do Polski, zgodnie z zapisami specustawy.

Pismo MSWiA stwierdzające pierwszeństwo specustawy ukraińskiej przed ogólnymi przepisami regulującymi legalność pobytu cudzoziemców w Polsce załączamy - warto powoływać się na tę odpowiedź lub/i kontaktować się z biurem Pani Posel Hanny Gil-Piątek (hanna@gillpiatek.pl), która się zajęła sprawą i której fragmenty wpisu na FB przytaczamy a poniżej cytujemy:

„Nie mogę też w tym miejscu nie podziękować mec. Agnieszce Tkacz-Chmielewskiej, która pomaga mi rozgryźć kwestie przekraczania granicy przez obywateli Ukrainy w reżimach różnych aktów prawnych”

#wojna #ukraina #polska #granica #prawo #pytanie #uchodzcyzukrainy
Wiggum89 - Uwaga! Увага! 

Ważna informacja dot. bardzo częstych incydentów (wczoraj ...

źródło: comment_16582182062gbq6ieH9zzWCGYphAvZwi.jpg

Pobierz
  • 8
ja sie na WOSie uczylem, ze umowy miedzynarodowe stoja wyzej niz ustawy ale pewnie pisowcy sie takimi detalami nie przejmuja


@zapomnialemhaslo: pozwolenie na przebywanie 9 miesięcy + 9 miesięcy na terytorium RP to na podstawie której umowy międzynarodowej dokładnie jest wdrożone? wiesz ten okres z pozwoleniem na prace opieką medyczną (na NFZ no ale zawsze jest) i tak dalej.
Opiekuje się kilkoma uchodźcami od początku wojny, przez moje "ręce" przewinęło się ich kilkunastu. NIKT nie wrócił nawet na minutę na ukrainę. Ściągali członków rodziny i odbierali ich na granicy po polskiej stronie.

Za to znam przypadek rodziny, która kilka razy już przekraczała granicę, oczywiście poniżej 29 dni poza PL ze względu na 500+. Wyjazdy są w celach zarobkowych i wydaje się to wykorzystywaniem systemu.