Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
#toaleta #miasto #filozofia #natura #infrastruktura #urbanistyka #gdziesiku #gdziekupa #gdziewc

Toalety w miejscach publicznych powinny być dostępne i darmowe.

Przykładowo, idę sobie na spacer. Chcę mi się siku albo kupę, to nie mogę odlać się pod drzewem albo narobić na trawnik. Społeczeństwo tego zabrania. Pewnie nawet mógłbym dostać mandat. Z drugiej strony, nie ma bezpłatnych toalet albo są ograniczone np. tylko dla klientów restauracji.

Korzystnie z WC to podstawowa potrzeba fizjologiczna. Albo powinno być możliwe robić to gdziekolwiek albo społeczeństwo zabrania robić to gdziekolwiek i zapewnia miejsce gdzie można to robić w sposób ucywilizowany.

Bo obecnie to jest tak, że "tu pod drzewem nie można" ale tam gdzie jest toaleta to "też nie można, bo musisz kupić coś za 50 zł" albo "płatne 5 zł".

Może ja idę tylko na spacer do parku? Może nie mam pieniędzy? Może jestem bezdomny, bezrobotny, jestem dzieckiem i nie mam kieszonkowego?
  • 11
@mk321: Niby tak chociaż z drugiej strony płatne toalety to hamulec przed januszerią i brudasami które obszczają Ci kibel i zaleją podłogę że aż strach tam wchodzić żeby nie wdepnąć w szczochy albo nie nadziać się na kibel zapchany podpaską xD
Nie pamiętam kiedy ostatni raz płaciłam za toaletę wchodząc do jakiejś restauracji. Zazwyczaj obsługa pozwalała skorzystać z toalety po prostu po zapytaniu czy można.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mk321: bezpłatne toalety pod warunkiem, że każdy po skorzystaniu posprząta po sobie. Co w naszym społeczeństwie jest niemożliwe. Masz darmowe toalety w galeriach handlowych, na stacjach benzynowych.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cagogsg: do tego akurat wystarczy ustawa. Toalety są, ale płatne lub niedostępne.

Co prawda przydałoby się więcej publicznych państwowych. Ale to, że ktoś nie chce, żeby przed jego barem były obsikane murki, to powinien udostępnić swoje WC.

@cytmirka: a w autobusach to że są płatne to chroni przed żulami i wandalami? Opłata nic nie zmienia. A są bezpłatne toalety np. na stacjach metra i niewiele się różnią od tych płatnych.
@mk321: A są w autobusach płatne toalety? Przecież w autobusach i pociągach są bezpłatne toalety. No moim zdaniem chroni to przed żulami i zazwyczaj płatne toalety wyglądają lepiej niż te bezpłatne xD Przynajmniej ja się z takimi spotykam xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Wuja_Patryk: oczywiście, że każdy powinien zachować po sobie czystość. Czy to toaleta czy komunikacja miejska czy ławka w parku.

Jak ktoś siedzi na darmowej ławce i nabrudzi tam kebabem, którego je, to powinien po sobie posprzątać. Czy jeśli część tego nie zrobi, to znaczy, że ławki w parku powinny być płatne? "Chcesz usiąść i odpocząć? Płatne 1 zł."

To że jest płatne, to nie znaczy, że ktoś nie nabrudzi.

Galerii handlowych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cytmirka: mówię o tym, że autobus jest płatny, a i tak nie chroni to przed tym, że żul zarzyga fotel.

Jeśli chodzi o toalety w pociągach to wyglądają całkiem nieźle. Ale to czy są płatne czy nie, to dyskusyjne - bo bezpłatne, ale płacisz za bilet. (Czyli podobnie jak w restauracjach, dla klientów. Ale fizyczne nie da się ich udostępnić wszystkim.)

Nie wiem w jakich autobusach widziałaś toalety. W komunikacji miejskiej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Blackinccan: nie wiedziałem jakie tagi dać i to jedyne co mi przyszło do głowy (no potem kolejne mi przyszły).

Bo pytanie czy potrzeby fizjologiczne jak toaleta powinny być darmowe, to takie pytanie trochę polityczne, a nawet filozoficzne. Według mnie toalety tak, ale np. potrzeba jedzenia i mieszkania to też postawowe potrzeby fizjologiczne, a jednak według mnie nie powinny być darmowe, bo to są produkty czyjejś pracy. Z drugiej strony taka obsługa
@mk321:

Jak np. kwestia automatyzacji i dochodu podstawowego. Jeśli filozofowie, naukowcy itd. będą mieli konsensus w danym temacie i propozycję rozwiązania dopiero to powinno trafić do polityków. Wtedy wiadomo by było, że to będzie coś dobrego, a nie wymyślonego na kolanie.

Nawet kiedyś jeden z filozofów twierdził, że politycy powinni być u władzy. Może to nawet niegłupie.


Polityk to nie kosmita, tylko zawód stworzony na potrzeby ludzkości ponad dwa tysiące lat