Wpis z mikrobloga

Jest coś co mi nie pasuje w aktualnej cenie złota. Mówiąc o cenie złota mam na myśli cenę w dolarach. Cena jest bardzo zbliżona do tego, co mieliśmy podczas pierwszych miesięcy covidu. Potem poszybowała do około 2k USD. Moim zdaniem w ciągu kilku lat pofruniemy wysoko. Dlaczego?

-FED dodrukował w międzyczasie czterokrotność (serio!!) dolarów, jakie wydrukował przez całe swoje istnienie (4 trillion in January 2020 to 20 trillion in October 2021). Były takie przypadki w historii i nie kończyły się dobrze.
-Złoto w trakcie kryzysów jest bezpieczną przystanią - a przynajmniej tak uważają ludzie i historia poprzednich kryzysów pokazuje wyraźną tendencję. Rzadko kiedy złoto nie rośnie podczas kryzysu. A wszyscy zapowiadają, że ma być najgorszy kryzys od dziesiątek lat.
-Najważniejsze: na tagu #zloto jest cisza. W mediach jest cisza. Każdy zapomniał o tym kruszcu. A co było przy wybuchu wojny? Monety dochodziły do 2050 USD. Aktualnie to okolice 1700 USD. Kupując teraz i tak jesteście te 15% lepiej niż ludzie z górki.

Z chęcią poznam zdanie wykopu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#zloto #inwestycje #gielda #surowce
  • 20
Jednak w psychologii ludzkiej jest to głęboko zakorzenione i do tego nawiązuję. Ludzie chcąc chronić majątek myślą o złocie jako jeden z oczywistych ruchów.


@Pomylileasnazwy: Ludzie chcą chronić majątek i kupują złoto, a cały finansowy świat funduszy kupuje to, co akurat daje najlepsze zwroty. Więc jeśli finansowy świat się rzuci na obligacje lub depozyty, to nawet zamożny Kowalski/Smith nie ruszy rynkiem złota na nowe szczyty.
@Pomylileasnazwy: Ogólnie moim zdaniem masz rację, problem jest taki że od dobrych kilkunastu-kilkudziesięciu lat mnóstwo ludzi mówi że cena złota trochę nie gra jak popatrzymy na proporcję papierowych dolarów i wydobycia kruszcu. "Problem" polega na tym że na złocie jest multum instrumentów - głownie papierowych albo całkiem wirtualnych - które sprawiają że 'wydaje się' że złota jest więcej niż w rzeczywistości. W efekcie gros spekulacji wpływającej na ceny złota nie odbywa
dolek mocny to złoto spada
ludzie likwidują pozycje
ludzie ładują w obligacje, lokaty, bo stopy wysoko
do innych walut złoto spoko
obecnie jest nisko, kto chce to kupuje, bo duzo już nie spadnie, a potencjał nadal jest, do momentu kiedy scenariusz recesji jest aktualny
@getin: złoto dużo już nie spadnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podczas walki z inflacja na przełomie lat 70 i 80 jakie drawdown złoto zaliczyło? Zdaje się że nominalnie ponad 50 %, a biorąc pod uwagę inflację, to realnie było to wiele wiecej.

Więc jeszcze raz: a co to złoto produkuje i jakie ma roi?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Pomylileasnazwy: jak widać po komentarzach wyżej jest słaby sentyment czyli dobry czas na zakupy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a co ze stopami procentowymi w usa, czy to nie jest tak że przy wysokich stopach złoto radzi sobie słabo? (bo nie zarabia)

@Godziu73: przy wysokich tak, a teraz są bardzo niskie. Do póki stopy nie będą powyżej inflacji będzie to działać na korzyść złota
jak widać po komentarzach wyżej jest słaby sentyment czyli dobry czas na zakupy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Balactatun: ten post (oprócz badania nastrojów) jest też dla mnie - zobaczę za jakiś czas czy miałem rację. Główne czynniki dlaczego wybrałem złoto wypisałem wyzej. W tym roku mam jakieś złote ręce i trafiam same najlepsze momenty na kupno/sprzedaż aktywów. A to, że wykopki częściowo odradzają złota i mówią, że
@Vateusz23: nie rozumiem pytania. W tym kontekście jaka różnica czy mam fizyczne czy papierowe? Gram pod boom, że każdy będzie chciał mieć złoto na własność, więc sprzedaż i jednego i drugiego to żaden problem. Nawet jak nie będzie boomu... Czy był kiedykolwiek problem ze sprzedażą złota? Nie mówimy tu o zmianie prawa i konfiskacji złota

@DJ007: no świetnie to wygląda. To teraz zerknij na wykresy podaży dolara amerykańskiego ( ͡
To teraz zerknij na wykresy podaży dolara amerykańskiego ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Pomylileasnazwy: Wiem jak wygląda podaż pieniądza. Wiem też ile pracy i czasu kosztowało mnie opchnięcie fizycznie 40 monet po 1/10 uncji.
To jest taki pain in the ass, że nigdy więcej tego żółtego gówna nie ruszę.
@Vateusz23: Dalej nie mówiąc w co zainwestowałem powiem, że oba rozwiązania mają wady i zalety.

Złota fizycznego nie sprzedasz łatwo z pominięciem spreadu. Kupując fizyka możesz się pogodzić z utratą 4% na start (taki spread jest chyba teraz w tavexie). No chyba, że próbujesz sprzedawać prywatnie. Plusem jest anonimowość i wszystkie minusy papierowego złota.

Papierowe złoto kupisz i sprzedasz w zasadzie bez prowizji. Jednak papierowego złota jest w ciul więcej niż