Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady odnośnie waluty, która mam zabrać do Egiptu. Planowałem wziąć trochę dolarów do plecaka + mieć jakiś zapas EGP na revolucie. Tutaj pojawia się problem, bo zauważyłem, że na revolucie nie ma możliwości wymiany walut na EGP.

Jak to wygląda w przypadku wyciągnięcia pieniędzy z bankomatu w Egipcie, jaką walutę mieć najlepiej na revolucie podczas takich transakcji?

#revolut #podroze #podrozujzwykopem #egipt
  • 15
@Matajo: USD, EUR albo GBP

Samo wymieni, patrz która walutę najbardziej się opłaca.

Ja mam Revoluta zarejestrowanego w UK i kupuje premium na YT w Argentynie (ARS) to samo zmienia z z funtów. To ze zamienić nie możesz to znaczy ze nie możesz otworzyć konta w tej walucie ale płacić już można. To jest tak jakbyś płacił zwykła karta w PL banku za granica to sami zamienia ale po kiepskim kursie.
@wykopowaswinia: Czasami waluta tak rzadka ze po prostu nie dysponują nią wiec doliczają mała prowizje. Tak zawsze było z hrywna ukraińska, oznaczało jako rzadka waluta czy jakoś tak. Argentyńskie pesos tez nie maja ale już nie liczy żadnych opłat ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Matajo: Byłem 7 razy w Egipcie, za chwilę ósmy. Bierz USD, ale koniecznie nowsze i postaraj się, aby banknoty nie miały żadnych uszczerbków, naderwań, śladów zużycia, bo niektórzy wybrzydzają i takich nie przyjmują (starych nie przyjmuje większość!). Mając taką zniszczoną stówkę USD jest potem problem, bo to wymienione 500 zł i nie masz z tym co zrobić ¯\_(ツ)_/¯. Tak samo należy zwracać uwagę, gdy sprzedawcy wydają resztę, bo lubią
@Matajo Jak masz zamiar robić zakupy w sklepach gdzie kupują lokalsi (markety, lokalne spozywczaki, owoce na bazarku), to warto mieć EGP, bo po prostu jest taniej. Jak kasę będziesz przewalał na rolexy z bazarku, wycieczki fakultatywne i inne turystyczne usługi, to USD. No i weź trochę jednodolarówek na napiwki w hotelu. Odrazu poczujesz większe zainteresowanie obsługi.
@FantaZy: Rzadko obsługują - częściej w takich bardziej "premium", będziesz widział z daleka ;). Polecam mimo wszystko mieć ze sobą tam gotówkę. Aaa i będąc w kantorze, polecam poprosić o jak najdrobniejsze nominały, np. dziesięć jedynek, dziesięć dwudolarówek, kilka piątek, dziesiątek itd. Wszędzie będą wymuszać "bakszysz", nawet pan walizkowy wrzucający walizki na autokar, którym jedzie się do hotelu, później kierowcy powinno się zostawić, następnie bagażowemu w hotelu. Wszędzie po dolarze wystarczy,
@Smartek: a jaką walutę najlepiej? Dolary czy te ichniejsze egipskie dolce? no i jeszcze jak tam z bankomatami - są raczej powszechne?

W indiach problem z grubszymi banknotami był taki, że nigdy nie mieli wydać reszty... xD
Bierzesz taxi za 300, dajesz banknot 500 i oni nigdy nie mają wydać 200 reszty i co pan mi zrobisz? xDDD
@FantaZy: Tak, jak wyżej napisałem, najlepiej nowsze USD. Egipskimi funtami też wszędzie zapłacisz, ale dolary lepiej działają na ich wyobraźnię ;). Bankomatów jest sporo, z reguły w każdym hotelu w lobby jakiś jest, ale one wypłacają właśnie tylko funty egipskie. Tutaj z wydaniem reszty przy większych nominałach (50+ USD) też bywa różnie, zwłaszcza w jakichś malutkich, "biedniejszych" sklepikach. Restauracje, popularne punkty "marketowe" czy punkty sprzedażowe wycieczek nie mają z tym problemu
@Matajo: myśle, że nie ma problemu. Sam targowałem się ze sprzedawcą i z rozpędu mówiłem „euro”. Podczas płacenia wyciągnąłem dolary i było okej.
Pamiętaj tylko, że w takich normalnych sklepach typu carrefour nie zapłacisz dolarami/euro. Tam musisz mieć Funty Egipskie albo kartę płatnicza.

Ogólnie to mega polecam wycieczkę do jakiegoś takiego sklepu, bo ceny są mega niskie w porównaniu do cen w hotelowych sklepikach.