Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (543)

Rosja
Moskwa ocenia tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który spotyka się w piątek z rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem, jako potencjalnego mediatora w rozmowach pokojowych z Ukrainą. Według dwóch źródeł agencji bliskich Kremlowi, Turcja od dawna nalegała na rolę mediatora w pokojowym ugodzie na Ukrainie, ale jak dotąd Rosja była chłodna z tym pomysłem. Sytuację może zmienić zawarcie tzw. umowy zbożowej, za którą Putin osobiście podziękował Erdoganowi w piątek. Mimo to Rosja nie złagodziła jeszcze warunków dotyczących zaprzestania działań wojennych, a impas w rozmowach pokojowych z Ukrainą raczej nie zostanie wznowiony, chyba że nastąpi poważna zmiana równowagi wojskowej na korzyść Putina, dodały źródła Bloomberga.
Źródło

Ukraina
Jutro, 6 sierpnia, pierwszy statek ma przybyć do portu w Czernomorsku w celu załadunku. Według Ministra Infrastruktury Ukrainy Ołeksandra Kubrakowa FULMAR S jest pierwszym statkiem od czasu inwazji na Rosję na pełną skalę, który wpływa do ukraińskiego portu w celu załadunku. Poręczyciele porozumień między Turcją a ONZ potwierdzili możliwość wpłynięcia statku do portu w Czernomorsku. „Planujemy jak najszybciej załadować statek i wysłać go do portu przeznaczenia. Jednocześnie jesteśmy gotowi zapewnić portom możliwość obsługi co najmniej 100 statków miesięcznie” – podkreślił Kubrakow. Według niego, dziś z portów ukraińskich czeka na wysłanie kolejnych 13 statków.
Źródło

Gabinet Ministrów Ukrainy proponuje skonfiskować 903 obiekty należące do Federacji Rosyjskiej. Odpowiedni projekt dekretu prezydenckiego został już zatwierdzony - poinformował premier Denys Szmyhal. Rząd stworzył już listę obiektów przeznaczonych do konfiskaty - są to setki budynków, działki korporacyjne, działki prywatne i aktywa finansowe na Ukrainie. „Zgodnie z obietnicą zabieramy wszystkie te rosyjskie aktywa dla dobra Ukrainy i narodu ukraińskiego. Skonfiskowane aktywa zostaną zamienione na fundusze, które zostaną wykorzystane do naszej obrony i odbudowy ” – powiedział Szmyhal.
Źródło

W wyniku rosyjskiej inwazji zużycie gazu ziemnego spadło o 40% - poinformował ukraiński minister energetyki Herman Gałuszczenko. Zdaniem ministra taka dynamika może wpłynąć na rewizję przez rząd planu napełnienia magazynów gazu na ten sezon grzewczy. Przypomnijmy, że „Naftohaz” jest zobowiązany do zwiększenia rezerw gazu z obecnych 12 mld m sześc. do 19 mld m sześc. W szczególności w planach importowych „Naftohazu” jest pozyskanie ok. 2,7 mld m3 gazu i zakup dodatkowych 1,8 mld m3 na rynku krajowym. W wyniku wzrostu światowych cen gazu łączny deficyt środków grupy na przygotowanie się do sezonu grzewczego może wynieść 219 mld hrywien .
Źródło

Białoruś
Obraz reżimu Łukaszenki: pojawiły się szczegóły zatrzymania piosenkarki Meriem Gerasimenko przez białoruskie siły bezpieczeństwa. Meriem przekazała część pieniędzy, za zakup Bayraktara dla ukraińskich sił zbrojnych, według kanału bliskiego siłowikom. Meriem wpadła w problemy po koncercie w barze "Banki-Butylki" 3 sierpnia, gdzie dziewczyna wykonała piosenkę "Ocean Elzy". Właściciel baru Andriej Żuk został także aresztowany i będzie sądzony.
Źródło

Litwa
Na mocy umowy z polskim nadawcą publicznym polskie kanały telewizyjne będą dostępne na trzykrotnie większym obszarze Litwy niż dotychczas - poinformowało w piątek Litewskie Centrum Radiowo-Telewizyjne. W wyniku porozumienia z polskim nadawcą publicznym Telewizją Polską S.A. (TVP), na początku sierpnia br. zasięg TVP Wilno, TVP Polonia, TVP Info, TVP Historia 2, TVP Świat i Belsat TV został rozszerzony w sieci telewizji niekodowanej.
Źródło

Łotwa
Należy pilnie zmobilizować dodatkowe środki międzynarodowe, aby ludzie na Ukrainie nie zostali bez bezpiecznego schronienia w warunkach zimowych – stwierdziła sekretarz parlamentarny MSZ Zanda Kalniņa-Lukaševica podczas seminarium w Austrii. Zwracając się do zgromadzonych sekretarz sejmowy podkreślił wagę dalszej pomocy Ukrainie: „Ukrainie zabraknie dostępu do bezpiecznych i ciepłych miejsc do życia zimą. Wzrasta liczba osób wewnętrznie przesiedlonych potrzebujących azylu. Wiele domów zostało zniszczonych przez rosyjskie ataki.Obecnie dostępne międzynarodowe wsparcie i finansowanie w tym obszarze jest bardzo niewystarczające”. Kalniņa-Lukaševica zwróciła także uwagę na skalę kryzysu humanitarnego wywołanego przez Rosję. Liczba osób potrzebujących pomocy na Ukrainie sięgnęła 18 milionów.
Źródło

Estonia
Według lipcowych danych Urzędu Statystycznego wskaźnik cen konsumpcyjnych, który odzwierciedla wzrost cen w Estonii, wzrósł w ciągu roku o 22,8%. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w lipcu o 1,9 proc. w porównaniu z czerwcem io 22,8% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku towary były o 17,7 proc., a usługi o 33,1 proc. droższe. Według głównego analityka Statistics Estonia, Viktorii Trasanov, w porównaniu z lipcem 2021 r. na indeks cen konsumpcyjnych największy wpływ miały zmiany cen związane z mieszkaniami, które stanowiły ponad 40 procent całkowitego wzrostu.
Źródło

Polecam:
3 sierpnia Gazprom oświadczył, że „reżimy sankcyjne Kanady, UE i Wielkiej Brytanii oraz niezgodność obecnej sytuacji z istniejącymi zobowiązaniami umownymi ze strony Siemensa uniemożliwiają dostawę silnika 073 [remontowanej w Kanadzie turbiny] do stacji kompresorowej Portowaja”. Z kolei rzecznik prezydenta FR Dmitrij Pieskow wyraził wątpliwość, czy Kanada zamierza wyremontować turbiny Siemensa dla koncernu, gdyż jest zainteresowana konkurowaniem z Rosją na europejskim rynku gazu. Analiza OSW.
Turbina gazowa i Schröder. Rosyjska presja na Niemcy

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja