Wpis z mikrobloga

Czy rosja ma szansę stac się krajem o kulturze bardziej europejskiej ?

"Rosja a turańskość" wybrane fragmenty

lokalizm religijny (w przeciwieństwie do uniwersalności),

check - religia prawosławna, cerkiew podporządkowana carowi

militaryzm organizacji społecznej,

check - parady majowe, straszenie wszystkich swoją siłą militarną

państwowość oparta na prawie prywatnym,

raczej nie check - biurokracja nie jest tak zorganizowana w rosji

brak pojęcia narodowości.

częściowo check - Dugin mówi o przewodnictwie rosji nad narodami, a nie pierwszeństwie ruskiego-słowiańskiego narodu

Jej cechą charakterystyczną jest życie obozowe (26)

nie check

Koncentruje się ono wokół osoby wodza, który jest „półbogiem”, panem życia i śmierci (28).

check - kult fjutina, czy wcześniej stalina

(Nie ma większego znaczenia czy jest to chan, car, pierwszy sekretarz czy prezydent – i tak zdaniem politologa Stanisława Biełkowskiego większość Rosjan widzi w prezydencie Władimirze Putinie po prostu cara)

.

Czyngis-chan (1162–1227) miał się wyrazić: „Największą radość czuję, rozlewając krew moich wrogów i łzy ich kobiet”

częściowy check - patrząc na to co robią niektórzy mongoidalni żołnierze czy kozie oddziały kadyrowa

W cywilizacji turańskiej kaprysy wodza zastępują prawo.

częściowy check - kaprysy ale oligarchów, putin nie ma do końca takiej swobody

jest właścicielem całego państwa, wszystkich i wszystkiego, a cała ludność znajduje się u niego w niewoli. Może on, o ile jego łaska, dopuścić innych do jakiejś formy własności i do wolności osobistej, lecz jedno i drugie zawsze tylko do odwołania. To właśnie stanowi cechę tej cywilizacji.”

częściowy check - nie pamiętam dokładnie, ale znam przypadek jednego dygnitarza czy biznesmena w rosji który popadł w niełaskę i z dnia na dzień stracił wszystko

Ludy tej cywilizacji to pułki wojowników, których racją istnienia są wojna i podboje.

nie check - zresztą trudno byłoby coś takiego utrzymać dzisiaj w erze technologii wojennej

W czasach pokoju ludy cywilizacji turańskiej popadają w marazm i bezwład.

check - wojny w gruzji, czeczeni, krymie - jako wyrwanie się z marazmu

Podstawę porządku społecznego takiej cywilizacji stanowi zasada nadrzędności czynnika ekonomicznego. Na pierwszy plan wysuwa się agresywna walka o byt.

check - nieustanne podboje "rosja nie chce graniczyć z nikim, dlatego nieustannie się rozpycha"

z naczelną zasadą bezwzględnego posłuszeństwa wobec jednoosobowego władcy i jego mandatariuszy

check - jak powyżej

turańczycy potrafią słuchać rozkazów (i wykonują je), ale mają problem z samodzielnym myśleniem i decydowaniem,

double check - kto oglądał faile ruskich ten wie xd

ich motywacje koncentrują się wokół kategorii dobrobytu i zdrowia – niewątpliwie mają charakter witalny

check - kradzieże kiblów, telefonów, playstations - czyli łup wojenny aby mieć lepsze życie (dziwne że w sklepach nie mieli)

Wódz w cywilizacji turańskiego typu jest kochany, ale nie bezwarunkowo – musi być zwycięski. Turańczycy nie akceptują przywódcy ponoszącego porażki. Musi on stale udowadniać, że jego władztwo i wpływy rosną.

check - albo fjutin wygra, albo go żywcem zeżrą

Stąd nacisk na Białoruś i Ukrainę – państwa, które Rosja utraciła w okresie ‘smuty’ za rządów Gorbaczowa i Jelcyna

check

Dokonując w 2014 r. aneksji Krymu Władimir Putin starał się być może – w zgodzie z turańskim paradygmatem – udowodnić, że jest wodzem zwycięskim.

check

I ciekawostki

W połowie 2013 roku prawie 60 proc. Rosjan uważało, że tylko Władimir Putin „może kierować krajem; alternatywy dla niego nie ma”

W styczniu 2014 r. zadowolonych z polityki prowadzonej przez W. Putina było 65 proc. ankietowanych Rosjan. Po aneksji Krymu poparcie ludności Federacji Rosyjskiej dla polityki prowadzonej przez W. Putina wzrosło do 83 proc.

Zdaniem Piotra Semki, w Polsce „Moskwa będzie się posługiwać zarówno pacyfistyczną lewicą, jak i rusorealistyczną prawicą. (…) w przypadku tej ostatniej motyw wspólnej z Rosją obrony chrześcijańskich wartości czy walki z homolobby może być chwytliwy bardziej, niż nam się dzisiaj wydaje. (…)

Władimir Putin odwołuje się jednocześnie do dwóch tradycji: sowieckiej i carskiej. Zauważa on także, iż kremlowscy stratedzy wprost piszą o potrzebie „finlandyzacji limitrofu”, czyli odebraniu suwerenności państwom, które graniczą z Rosją od zachodu.

Dzisiejsza Rosja jest specyficzną mieszanką turańszczyzny i bizantynizmu, na co nakłada się jeszcze dziedzictwo komunizmu. To sprawia, że łatwo o wspominany przez Feliksa Konecznego „kołobłęd historyczny” – stan (jak pisze Grzegorz Kucharczyk za F. Konecznym), w którym „wszelka mieszanka cywilizacyjna obija się o rozmaite kierunki, to w tę stronę, to w ową”, w sytuacji, gdy „duch ludzki bezkierunkowym zostać nie może”.” (57)


rosja to państwo shizofreniczne

W efekcie tak ofiary systemu, jak i ludobójca Lenin, który próbował wymazać chrześcijańską tożsamość, należą do „tradycyjnych wartości” współczesnej Rosji (58).


W państwie z rozbudowanym turańskim komponentem cywilizacyjnym podczas wyborów obywatele (a może „poddani”) głosują tak jak sugerują rządzący – jak „nakazuje im władca”, opozycja jest miażdżona (43). Przekonał się o tym Michaił Chodorkowski uważany za „osobistego wroga” Władimira Putina, szyjący do niedawna kombinezony robocze w kolonii karnej w Krasnokamieńsku przy granicy z Mongolią, ponad 6 tys. km od Moskwy. Oczywiście jeśli akurat nie siedział w karcerze za picie herbaty w niedozwolonym miejscu lub nie przebywał w więziennym szpitalu po „przypadkowym” okaleczeniu przez współwięźnia (44). Ten były szef koncernu naftowego Jukos i niegdyś najbogatszy Rosjanin (dzisiaj jest nim Władimir Putin, którego majątek szacuje się na 200 mld dolarów, co czyni go przy okazji najbogatszym człowiekiem na świecie) „w 2003 r. został skazany na blisko 11 lat kolonii karnej za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Wyszedł na wolność w grudniu 2013 roku po ułaskawieniu przez Putina i od tego czasu przebywa za granicą. Biznesmen twierdzi, że stawiane mu zarzuty były politycznie umotywowane.” (45) Chodorkowski prawdopodobnie został uwolniony po to, by przed olimpiadą w Soczi Kreml zyskał w oczach Zachodu. Putin prawdopodobnie obawiał się bojkotu igrzysk. Wiele wskazuje na to, iż rzeczywistym powodem uwięzienia były wyartykułowane ambicje polityczne M. Chodorkowskiego. Zwolennicy oligarchy utrzymują, że skazano go, ponieważ prezydent Putin chciał się pozbyć rywala politycznego (46).

Chodorkowski finansując opozycję rzucił wyzwanie Kremlowi, miał też inną niż władza wizję rozwoju rosyjskiej energetyki. Nie pomógł wówczas nawet apel do prezydenta USA oraz kilkunastu premierów i prezydentów (w tym Polski), który podpisało 23 rosyjskich naukowców i polityków – m.in. działaczy walczących o prawa człowieka skupionych w moskiewskiej Grupie Helsińskiej. Według sygnatariuszy petycji „jedną z głównych przyczyn eskalacji antydemokratycznych działań władz Rosji jest niekonsekwencja i słaba reakcja zachodnich rządów” (47).

„Rosjanie są przekonani, że ich państwo jest święte i ma wielką misję do spełnienia. To swoisty rodzaj politycznej teodycei. Państwo jest dla Rosjan jak Bóg, który z zasady może robić tylko rzeczy dobre. (...) W Rosji nastąpił także mariaż władzy z Cerkwią, a zinstrumentalizowana religia znów spaja społeczeństwo, wypełniając pustkę po komunistycznej ideologii. Wszystko dla przypomnienia dawnej wielkości Rosji i uzasadnienia mocarstwowych ambicji.”


Cały tekst:
https://milosierdziewlegionowie.pl/aktualnosci/669-czym-jest-cywilizacja-turanska-wg-f-konecznego

#ukraina #rosja #kultura
Pobierz Phallusimpudicus - Czy rosja ma szansę stac się krajem o kulturze bardziej europejski...
źródło: comment_1659788293p2CofTcnIaTIMYlG7CCjc6.jpg
  • 2