Wpis z mikrobloga

Cześć. Moja platforma to gigabyte z690 gaming x, 12600kf, Ares DDR4 4000MHz. Czy to normalne, że w przypadku XMP ustawionego na właśnie wartość 4000MHz kontroler przechodzi w Gear 2? Czy manualne OC w teorii powinno się okazać skuteczniejsze i pozwolić mi uzyskać wartości deklarowane przez producenta ramu?

#pcmasterrace #pc
  • 3
@neferx: teoretycznie tak, ale na tej płycie to może być problem z 3600 przy gear 1, chyba że bios poprawili.

W każdym razie 4000mt przy gear 1 może być nieosiągalne nawet przy manualnym oc
@marjanoos: Wczesnej jak próbowałem to przy napieciu 1.4v bez problemu wskoczyło 3600, ale timingow wtedy nie ruszalem. Być może przy mniejszym też by wskoczyło, ale od razu ustawiłem na 1.4.
Co do płyty głównej, to rzekomo wyszedł też bios poprawiający kompatybilność z szybszymi taktowaniami, ale od początku miałem najnowszy, więc co do XMP nie pomogło. Rozwiałeś trochę moje wątpliwości co do tego, że manualne OC powinno odrobinę pomóc.
Udało mi się uzyskać manualnie 4000Mhz cl17 19 19 37 przy Gear1. Nie wiem na ile stabilne, bo porobilem jedynie benchmarki i 2 minuty Aida64. Ostatecznie okazało się, że jak ustawie XMP i wymuszę Gear 1, to też śmiga, ale jestem prawie pewny, że wcześniej przy takim ustawieniu komputer się nie włączał.