Wpis z mikrobloga

Ustalmy raz na zawsze:

Na Ukrainę jest formą poprawną w językach zachodniosłowiańskich:

Po polsku: na Ukrainie
Po słowacku: na Ukrajine
Po czesku: na Ukrajině

Tymczasem po rosyjsku: в Украине. W swoich przemówieniach Putin zawsze używa formy w Ukrainie.

Jeśli komuś bliżej do sposobu w jaki mówi Putin niż do kultury zachodniosłowiańskiej, to proszę bardzo, piszcie w Ukrainie. Mnie jest bliżej do kultury zachodniosłowiańskiej. Wiem, że pewne środowiska polityczne i akademickie wywierają ogromną presję na zmianę słownictwa, ale dla mnie to nic innego jak virtue signalling w postaci inżynierii semantycznej i dalszy odcinek plemiennej walki o kontrolę zachowania obywateli.

Sami Ukraińcy są podzieleni, a wśród tych których osobiście poznałem przeważa całkowita obojętność i zdziwienie że tak pierdołowaty temat w ogóle się u nas nagle pojawił i ktoś stara się zmienić styl mówienia w chwili gdy dzieją się rzeczy o wiele ważniejsze.

#ukraina #jezykpolski #4konserwy #niepopularnaopinia
Pobierz
źródło: comment_16605620507NEkrcBoMCTdLz69gMEW8I.jpg
  • 40
@KwadratF1: @dzangyl: Do lutego roku 2022 na temat była cisza. Była zgoda i pewna przyjęta społecznie norma.

Nagle pewna grupa ludzi zaczęła na siłę zmieniać język, promować we wszystkich mediach w których mieli władzę nowy, właściwy ich zdaniem, sposób wysławiania się.
Próbowali narzucić posłuszeństwo wobec zmiany językowej i w efekcie podzielili Polaków jeszcze bardziej - na tych którzy potulnie uznali bałamutne ich tłumaczenia, i na tych których medialna kampania nie
@zbierski9: I dlaczego media tak nagle zechciały sprać mózgi ludziom. Chyba sprawdzają jak szybko im to pójdzie bo w 2014 jak była wojna to żadne media nawet nie wpadły na pomysł używania idiotycznego "w Ukrainie"

Teraz coś im się odwidziało i normalne "na Ukrainie" im nie może przejść przez gardło.


@KwadratF1: wtedy to bodajże wyborcza zrobiła materiał jak to bardzo "oburzyło" Ukraińca "na Ukrainie" i wolałby "w"
próbujesz kręcić jakąś wojenkę polsko ukraińską


@norbert108: oczywiście

Wylecz najpierw kompleksy.


@norbert108: nie mam żadnych

Nie będziesz mniej Polakiem po użyciu w zamiast na.


@norbert108: "w" właśnie ruskie mówią dzbanie

#!$%@?ły mnie twoje oczywiste kłamstwa.


@norbert108: i bardzo dobrze

Znajdź mi jedną wypowiedź gdzie putin mówi "w ukrianie" śmierdzący kacapie.


@norbert108: > W swoich przemówieniach Putin zawsze używa formy w Ukrainie.

@zbierski9: wołam pana od znaleziska,
zapraszam do dyskusji lub obciągniecia mi #!$%@?.

#!$%@?ły mnie twoje oczywiste kłamstwa. Znajdź mi jedną wypowiedź gdzie putin mówi "w ukrianie" śmierdzący kacapie.

nigdy putin nie użył sformułowania 'w Ukrainie'. Używa wyłącznie wersji 'na'


@norbert108: @Kaczypawlak: @qwetyu:

Zaczepia mnie jakiś facet w internecie. Przedstawia się jako Norbert. Na dzień dobry zachęca mnie żebym mu obciągnął. Później zarzuca kłamstwa i nazywa kacapem. I broni Putina, że ten by nigdy nie
Zabawne że wykopki potrafią przeciągać "dyskusje" dłużej niż profesorzy akademiccy, a swoją drogą ile można się zajmować tak nieciekawym tematem?
a swoją drogą ile można się zajmować tak nieciekawym tematem?


@Marsu335: Tak długo jak będę spotykał na co dzień nowomowę, która nagle pół roku temu pojawiła się w niektórych mediach i zgodnie z planem pewnej grupy osób zmieniła zachowania części Polaków.
@MorenkaKnight: Norma językowa to jedno, dawne utwory liryczne i poezja to drugie.

Ale dobrze, skoro nagle od pół roku uznajemy to drugie za dobre źródło mowy codziennej i stylu publicystycznego, to niezrozumiałe jest używanie przez media zaimka dzierżawczego "mojej" zamiast "mej".

Wina, wina, wina dajcie, A jak umrę pochowajcie Na zielonej Ukrainie Przy kochanej mej dziewczynie