Wpis z mikrobloga

@jakkolwiekbyniebylo: merytorycznie doktor Napierała jest na stosunkowo wysokim poziomie - o ile jego filmiki dotyczą czegoś innego niż gównoburzy albo rantów na kraje, a na pewno wyższym niż Bartosiak. Z drugiej strony miałem dysonans, że pan Napierała tyle narzeka na funkcjonujące w Polsce mity historyczne i ignorancję, a samemu zdarza mu się wymyślać głupoty typu "Chiny nigdy nie wygrały wojny" (ostatnia ich wygrana wojna to pokonanie Indii w 1962). Nawet ktoś
@antoni-blazejewski: to był tylko ostatni wygrany konflikt. Były też takie jak wojna koreańsko-japońska 1592-1598, gdzie chińczycy uratowali swojego wasala przed podbojem (jeśli ktoś myśli że to tylko Ji Sun-Sin uratował Koreę, to jest naiwniakiem).
@antoni-blazejewski: Zakładając, że to nie dowcip, to za dużo Age of Empires :) Kobuksony nie były nawet podstawowymi okrętami floty koreańskiej. O wiele bardziej polegali na Panoksonach. A Hwacze to miały dosłownie jedną udaną akcję na całą wojnę. Fakt jest, że interwencja chińska byłą istotnym czynnikiem dlaczego wyparto Japończyków.
@Micro-Jet: Niestety, to nie jest rzadkie zjawisko wśród historyków. Wielu z nich to inteligentni ludzie którzy mają świetnie rozpracowaną daną dziedzinę, a gdy mają odrobinę charyzmy i polotu to potrafią jak Napierała rzucać ciekawostkami z rękawa i doszukiwać się wielu powiązań i podobnych wydarzeń w innych regionach świata czy epokach historycznych. Słuchałem kilku filmów Napierały i potrafił naprawdę opowiadać w sposób interesujący, nawet jeśli czasami jego faworyzowanie opcji anglosaskiej było już
: merytorycznie doktor Napierała jest na stosunkowo wysokim poziomie -


@Micro-Jet: On tylko sprawia takie wrażenie. Podobnie jak Korwin. Obydwaj są bardzo oczytani i dzięki temu felietonistycznie rzucają z rękawa niepowiązane ze sobą ciekawostki lub wyselekcjonowane statystyki żeby udowodnić jakąś tezę.

Świetnie podsumowali tę wyrywkowość recenzenci w odrzuconej habilitacji naszego doktora.

https://rcin.org.pl/Content/63881/WA303_83492_A507-DN-R-49-3_recenzje.pdf

Polecam też ogólny wpis dotyczący tego jak Napierała sam edytował własną stronę na wiki https://www.wykop.pl/wpis/66858147/znalem-napierale-zanim-to-bylo-modne-%CA%96-jestem-dos/
@knur3000: akurat na przykład jego filmik o klapie niemieckiej realpolitik Bismarcka był jednym z ciekawszych, ale tu jestem stronniczy, bo dla mnie też to Bismarck był zawsze politykiem który zapędził Niemcy w kozi róg pierwszowojennej izolacji prowadząc konfrontacyjną lub ryzykowną politykę (jazda na dwóch koniach o sprzecznych interesach - Rosji i Cesarstwa A-W, zantagonizowanie Francji etc.) Wszędzie indziej to tylko peany na cześć geniuszu politycznego, a nikt się nie zastanowi jakim