Wpis z mikrobloga

@kutwa_sprytny: papiery potrzebujesz na agregaty powyżej 50kW

PV 40kW jest bez zezwoleń na budowę (jak dobrze pamiętam)
Wiatraki do 10m z łopatami stacjonarnie, na dachu do 3m z łopatami bez zezwoleń.

A o offgrid w polskich warunkach klimatycznych zimą zapomnij bez 100-200kPLN

Aby zasilić dom zimą z PV trzeba z 100kWp mieć i z 150kWh magazyn ¯\_(ツ)_/¯
@kutwa_sprytny: 10kWp PV produkuje w styczniu, lutym przeciętnie ok 100-200kWh na miesiąc

Na temat wiatraków to sobie poczytaj, pooglądaj. Na wysokościach bez zezwoleń nie masz takiego wiatru przeciętnie aby ten wiatrak wystartował z produkcją.

W polskich warunkach jedyne zabezpieczenie które nie zabije w zakupie to agregat.
@Bad_Wolf: Agregat mam

10kWp PV produkuje w styczniu, lutym przeciętnie ok 100-200kWh na miesiąc

Teraz zużywam około 500
Mieszkam w takim położeniu że tu serio fest wieje ( niemal żadnej osłony od wiatru )
Chciałbym tanio naładować coś co pozwoli mi funkcjonować powiedzmy do doby bez prądu
w takim położeniu że tu serio fest wieje


@kutwa_sprytny: wiatraki startują od ~2m/s wiatru, moc nominalną osiągają przy 10-15m/s
masz takie wiatry?

Chciałbym tanio naładować coś co pozwoli mi funkcjonować powiedzmy do doby bez prądu


@kutwa_sprytny: agregat, tylko chyba, że spisz na kasie
@Bad_Wolf:

wiatraki startują od ~2m/s wiatru, moc nominalną osiągają przy 10-15m/s

masz takie wiatry?
Niemal codziennie od października do kwietnia
Teraz mam Wiatr: 11 km/h

agregat, tylko chyba, że spisz na kasie

Mam agregat ale taki mały 1,5kW
Dom mega energooszczedny , wszystko na ledach itp
@kutwa_sprytny: prawie 6k - kup agregat na LPG i za reszte kasy butle z gazem kupuj. Taniej nie bedzie.

Zimą PV nie jest efektywne
Wiatrak coś tam da ale to są niewielkie ilości prądu. Jeśli już sie mimo wszysto napaliłeś na wiatrakt to poszukaj Trubiny archimedesa (coś takiego https://pl.ellas-cookies.com/images/domashnij-uyut/vertikalnij-vetryak-svoimi-rukami-5-kvt_7.jpg ).

Jak śpisz na pieniądzach ale jesteś żydem to może bateria od auta elektrycznego + taryfa nocna? Ładujesz w nocy w tańszej