Wpis z mikrobloga

2106 + 1 = 2107

Tytuł: Kwiaty dla Algernona
Autor: Daniel Keyes
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788380627024
Tłumacz: Krzysztof Sokołowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 288
Forma książki: e-book
Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.


Niewiele książek wywołuje u mnie wzruszenie i tak mocne przywiązanie do głównego bohatera. W niecałych trzystu stronach otrzymujemy dużą dawkę emocji. Forma dziennika zdecydowanie do mnie przemawia i jest tutaj bardzo słusznie zastosowana do opisu i narracji całej fabuły.

Najbardziej chwyta tutaj za serce główny motyw - odrzucenie człowieka przez niską inteligencję, która powoduje szereg problemów u bohatera. Bohater (Charlie) jest mimo to bardzo sympatycznym gościem, z którym chciałoby się zaprzyjaźnić.

Jednym z wniosków, który wyciągnąłem po samej lekturze jest taki, że inteligencja emocjonalna jest czymś, czego nie da się w żaden sposób przeszczepić czy nabyć - ona wynika bezpośrednio z życiowych doświadczeń. Najgorsze w życiu jest bycie niezrozumianym przez społeczeństwo i najbliższe otoczenie. Tego nie da się nadrobić wysoką inteligencją, która czasami wręcz przeszkadza w zwykłym funkcjonowaniu.

@rassvet - dziękuję za książkę! W końcu udało mi się sklecić te kilka zdań na spokojnie ;)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
chudy_pioter - 2106 + 1 = 2107

Tytuł: Kwiaty dla Algernona
Autor: Daniel Keyes
Gatun...

źródło: comment_16610931742EEEWgpsuz8BpF2aQAMNFU.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.4 / 10) (14 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-09-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 288
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-03 - Użytkownik robertvu ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-08-30 - Użytkownik rassvet ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0