Wpis z mikrobloga

Mirki mam pewien pomysł i może ktoś już coś podobnego przerabiał. Mam domek parterowy z nieocieplonym nieużytkowym poddaszem. CWU to bojler elektryczny. Latem na poddaszu jest gorąco jak w piekle co oczywiste. Chciałbym to ciepło wykorzystać do podgrzania wody CWU. Widziałbym to tak że w łazience jest standardowo bojler ale na tej samej rurze mam zaworek i mogę decydować czy leci woda z poddasza czy z bojlera z łazienki.
I teraz nie wiem jak ogarnąć zbiornik na poddaszu (zima niestraszna bo bym po prostu spuszczał wodę i nie używał tego zimą) żeby efektownie się to grzało. Teoretycznie można wykorzystać jakąś wężownicę czy grzejnik ale chętnie zobaczyłbym takie zrealizowane projekty i jak to się sprawdza. Na poddaszu mógłby być drugi bojler z wyprutym ociepleniem ale takie np 80 litrów mogłoby się nie nagrzać za szybko.

#budowadomu #budownictwo #ogrzewanie #pompaciepla #majsterkowanie
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@01101010_01100001: kombinowałem w tę samą stronę ale.ootem dałem sobie siana. Kupa rur i instalacji, konieczność spuszczania na zimę bo inaczej cię zaleje, ryzyko zalania tak czy inaczej jak coś nie pyknie.
Twoim przyjacielem powinien zostać gość co nazywa się reduktor ciśnienia. Skręcasz na 2 bary w instalacji i okazuje się że z bojlera 80l wykopią się spokojnie 3 osoby a rachunki za prąd ledwo przekraczają 200 zł.
A jakbyś postawił sobie zbiornik z pompą ciepła i ciągnął gorące powietrze z poddasza?zużycie prądu o wiele mniejsze niż normalnie i woda o wiele szybciej podgrzana. Koszt zbiornika z nadstawna pompa myślę że max 6 tys zł. Pomysł o tym
@bambus94: Ja troche się zastanawiam czy pakować się w dostawkę do PC(drogi zestaw zaworów i wymienników) do chłodzenia aktywnego/pasywnego czy założyć pompkę bezpośrednio do gruntówki i dać na klimakonwektory. Wystarczyłoby mi zschłodzić z 30-32 na poddaszu do 26
@zibizz1: Ale pasywne to puszczenie glikolu albo ochłodzenie wody glikolem z odwiertów. A aktywne to po prostu odpalenie PC żeby obniżyć jeszcze bardziej temperaturę.
Chore ceny.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@FejsFak: wiem że jest genialne i używam do grzania basenu. Kiedyś lałem wodę na ciemny dach i rynna szła do basenu. Do domu nie mam tyle odwagi, wolę bardziej niezawodne rozwiązania