Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Jak to jest z tym ogrzewaniem na pellet? Mam do ogrzania parter i 2 piętra. Na 2 piętrze są grzejniki aluminiowe a na parterze i pierwszym piętrze mam zeliwne. Teraz chcę je wymienić ale już sam nie wiem czy warto czy nie chociaż grzejniki już mam kupione Armatura G500f. Moc kotła 20kw. Czy jak założę aluminiowe gdzie jest mniejsza pojemność wody to zmniejszę spalanie, zwiększę czy zostanie bez zmian? W poprzednią zimę jako pierwszy sezon grzejąc pelletem aluminiowe grzały ładnie a zeliwne były tylko lekko ciepłe przy wyjściu 45 stopni na zawór. Już nie wiem czy tak powinno być czy źle coś ogrzewam. #ogrzewanie #pellet #budownictwo
  • 15
  • Odpowiedz
@ironek105: zasadnicza przewaga "aluminiowych" jest taka że wchodzi do nich mniej wody, zatem masz automatycznie mniej wody do zagrzania w obiegu. Żeliwne potrzebują więcej czasu żeby złapać temperaturę, ale gdy się nagrzeją to jeszcze długo utrzymują. Aluminiowe stygną niemal natychmiast.
  • Odpowiedz
@ironek105: a CO na czym masz rozprowadzone? Jeden wspólny pion, czy rozdzielacz na każdym piętrze? Rury stare,nowe? Może aluminium daje mniejsze opory przepływu i stąd na żeliwie masz niższą temperaturę?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wuju84: no wiem właśnie i nie wiem które lepiej do pelletu. Te się nie dość że nagrzewaly długo ale nie nagrzały się tak żeby rzeczywiście nagrzewac tylko takie średnio xueple były wtedy gdy aluminiowe były już mocno gorące. I nie wiem czy musiałbym dać więcej na wyjście zaworu i o ile bym wtedy zwiększył spalanie... wiem ze do poprzedniego pieca, kopciucha zwykłego były nieporównywalnie lepsze zeliwne ale tam wychodziło ponad 60
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@3wolny: są 2 pompy, jedna na drugie piętro i jedna na parter plus piętro. Rury na 2 piętro są nowe plastikowe, do tych niższych stare stalowe
  • Odpowiedz
@ironek105: to tutaj szukał bym problemu, różne przepływy na dwóch obwodach. Stare stalowe rury mogą być zabite kamieniem i jeśli nie zmniejszysz przepływu na rurach plastikowych, to możesz mieć chłodniej na dole. Sama wymiana na nowe grzejniki bez ruszania rur też może nie wystarczyć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@3wolny: ale właśnie plastikowe są cieńsze średnica od tych stalowych co idą na parter i piętro :p ale wymiana grzejników pomoże coś w mniejszym spalaniu czy też niekoniecznie?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@3wolny: no wiem że napewno nikt nie powie ale może macie jakieś własne doświadczenia albo przykłady... Warto zmieniać czy może jednak nie za bardzo? Chociaż, z jednego już przecieka to i tak by trzeba coś robić zaczynać
  • Odpowiedz
@ironek105:

Im mniej wody w obiegu grzewczym tym szybciej kocioł ją zagrzeje.
Zastanawia mnie jedynie czy grzejniki żeliwne mogą działać tutaj po części jako ochrona powrotu i jednocześnie działać korzystnie w tenże sposób
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@varoves: o, siemka :) no właśnie się zastanawiałem też nad tym ale jak mam tyle grzejników to wydaje mi się że jednak powinna być lepsza wydajność grzania oraz troszkę mniej spalać bo jednak wody mniej do grzania i lepiej odda ciepło... ale z drugiej strony zacząłem się zastanawiać czy kiedyś nie wrzucić starego pieca kopciucha w obieg bo przy tych cenach pellety ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy
  • Odpowiedz
@ironek105: mieć kopciucha awaryjnie owszem ale żeby dwa piece na raz chodziły? Niby da radę to zrobić
Lepiej będziesz miał na tych alusach. Masz termostaty czy nie?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@varoves: termostaty czyli te odkręcane na grzejnikach? No albo właśnie tak go podłączyć i na zawory zamykane zrobić żeby zamykać jeden piec a otwierać drugi awaryjnie najlepiej pewnie... tylko to było z dotacji a niby 5 lat mają na kontrolę no i byłaby lipa jakby był podłączony chyba... dlatego go odłączyłem właśnie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@varoves: to mam, pozakładali do wszystkich jak zakładali piec :) bo myślałem że chodzi o te inne, co regulują same zależnie od temperatury
  • Odpowiedz