Wpis z mikrobloga

W jaki sposób odmawiać ludziom, kiedy nie dociera do nich krótka odpowiedź - nie? Nie mogę ci teraz pomóc. Nie mogę
ci tego pożyczyć. Zawsze jest pytanie - dlaczego/dlaczego nie chcesz?
Czasami mam ochotę odpowiedzieć po prostu - bo nie. Ale jest to trochę niegrzeczne, ale nawet na to do niektórych nie dociera.

#savoirvivre #psychologia
  • 10
@Krol_Dzielni: No to już w takiej sytuacji masz do czynienia z kimś kto sam się niegrzecznie zachowuje jak nie rozumie słowa nie (Chyba, że mówimy tu o jakiejś ważnej sytuacji)
Trzeba być asertywnym co wiadomo czasami przychodzi ciężko, ale jak ktoś dopytuje niegrzecznie "Bo muszę zrobić coś innego" #!$%@? im do tego co :D
@Krol_Dzielni: dobrze prawi @Piotroooo - to jest niegrzeczne z jego strony
pytając dlaczego? delikwent przekracza już granice

z pożyczaniem pieniędzy to już dawno się nie spotkałem, przecież są banki
możesz powiedzieć coś takiego:
"pożyczyłem różnym osobom od 10 do 1000 zł, osobom którym ufałem i niestety się sparzyłem na tym
wiem że ty na pewno oddasz, ale na wszelki wypadek gdyby coś ci się stało, chodźmy do notariusza spisać umowę pożyczki"
@fizzly: @Piotroooo: @Zepelin9: @heniek_8: @Qullion: @aniaczy: wybaczcie, bo nie doprecyzowałem. Nie chodzi o pieniądze, a o jakieś rzeczy/sprzęty, albo żeby kogoś gdzieś podwieźć.
Jeśli do mnie ktoś powie "nie" to rozumiem i nie dopytuję. Ale jak ja komuś tak odpowiadam, to zastanawiam się czy nie powinienem wytłumaczyć dlaczego, tylko że nie mam takiej ochoty, bo często jest to po prostu - bo nie, bo nie mam
@Krol_Dzielni: zasadniczo wszystko zależy od sytuacji i z kim rozmawiasz. Jak ktoś notorycznie próbuje cię wykorzystać to wymyślaj jakąś bajkę. Przestań wozić tych, którzy tylko czegoś chcą, a jak ty czegoś potrzebujesz to znikają. Tłumacz się tym, którzy są uczciwi wobec ciebie.
@Krol_Dzielni: A dlaczego po prostu nie mówić prawdy?
Dla mnie trochę jest dziwne, i mało grzeczne, takie zostawianie samej odpowiedzi nie. Wydaje mi się, że to naturalne chcieć podać powód własnych decyzji, oraz znać powody innych. Może mam normalnych znajomych / rodzinę - którzy nie proszą mnie o przysługi ponad miarę, albo nie nadużywają mojej uprzejmości. Więc kiedy im odmawiam mam ku temu zrozumiały powód - który bez problemu mogę podać.