Wpis z mikrobloga

Dzwoni do mnie gościu z ofertą na fotowoltaikę i mówi że oni są operatorem energetycznym (tak jak np. Enea Operator) i podpisuję z nimi umowę na starych zasadach i to jeszcze przy założeniu że to jest 1:1 wyprodukowane-oddane (czyli nie pobierają 20% opłaty jak dotychczas działały firmy). Do tego mi wciska że tylko oni tak mogą robić bo nie są zwykłą firmą od zakładania fotowoltaiki tylko operatorem, że tylko dla domków jednorodzinnych tak mogą robić i nie muszą stosować się do tych nowych zasad. Co to za scam? xD

#fotowoltaika #energetyka #scam
  • 9
  • Odpowiedz
@Mateos2: tak chyba zrobię

@Smiejsiezzycia: no ale właśnie podobno oni są tylko operatorem i nie są sprzedawcą. Obecnie korzystam z Enea Operator jako operatora sieci oraz Enea jako sprzedawca prądu a docelowo miałbym korzystać z ich firmy jako operatora sieci a rozliczałbym się nadal z Enea jako sprzedawca prądu. Na fakturze z Enea są chyba też opłaty przesyłowe itd. które są opłatami Enea Operator i pewnie ewentualnie tu mogłyby być
  • Odpowiedz
@Rst00: mi to śmierdzi. Wydawało mi się że mamy tylko kilka tych dużych spółek które zarzadzaja infrastruktura i dużo sprzedawców. Ale zawsze za przesył się płaciło tym pierwszym. Sprzedawcy alternatywni nabijali kiedyś ludziw butelke bo oferowali samą energie i wyglądało to atrakcyjnie a potem przychodziła faktura za przesył np od PGE jeszcze
  • Odpowiedz
@Rst00: O ile nie scam to mogą korzystać z faktu, że do domu kupujesz prąd po jakieś 0,4-0,5zł/kwh brutto a firmy kupują aktualnie po ponad 2zł/netto, więc możliwe że mają licencje na handel energią i robią jakieś daily tradingi tym prądem?

Obczaj umowę i jakieś sprawozdania w KRSie jeśli mają
  • Odpowiedz
@Rst00: Może to nie być wcale scam, jest bilansowanie 1:1.
Oprócz znanego systemu opustów i net-billingu istnieje także trzecia możliwość rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych. Czym bilansowanie 1:1 różni się od innych metod?

Zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii umożliwiły wprowadzenie instytucji agregatorów. Agregatorzy lub po prostu spółki obrotu skupują nadwyżki energii od wytwórców energii, aby następnie sprzedają ją na rynku.
https://swiatoze.pl/co-to-jest-bilansowanie-11-oferty-firm-po-1-kwietnia-2022-roku/
  • Odpowiedz