Wpis z mikrobloga

#ksiegowosc #podatki

Pytanie jak wygląda sytuacja gdyby osoba prywatna zamówiła jakiś sprzęt podając NIP polskiej firmy i w ramach transakcji wewnątrzwspolnotowej dostała fakturę bez naliczonego VAT, po czym sprzęt trafiłby w ręce tej osoby bez wiedzy firmy. Jakie konsekwencje ponioslaby firma podczas kontroli jeżeli transakcja nie byłaby zarejestrowana? Czy jest jakiś wspolnotowy rejestr takich transakcji? Potrzebuję kogoś przestrzec przed próbą takich dziwnych rozwiązań.
  • 7
@Quattron: Wszyscy w UE składając deklaracje VAT-UE, w której podają NIP i wartość transakcji z danym podmiotem. Jest dajmy na to Niemcy wykażą WDT do jakiegoś polskiego podmiotu to zadzwoni US do polskiego podmiotu z pytaniem dlaczego nie wykazał WNT. Polski podmiot powie, ze nie wie o co chodzi, to zapytają Niemca, który podane np dane odbiorcy i znajdą osobę prywatną.
Ale jaka jest kara to nie wiem.
Przecież jeśli kupię sprzęt na obcy nip bo chce wykorzystać zniżki takiej firmy, a firma o tym nie wie i nie wrzuca faktury do rozliczenia to w zasadzie nikt nie jest pokrzywdzony.
VAT i tak opłacony.

Szkodlie byłoby kupienie przez mojego kolegę z azji ubrań w sklepie TAX FREE i przekazanie ich mnie?

Chyba, że mieszam w temacie, to przepraszam. ()
@Quattron: Nikt nie sprzeda Ci towaru na 0% VAT na gębę. Żeby sprzedać coś na 0% VAT sprzedawca musi mieć pewność, że towar wyjechał z kraju, dotarł do odbiorcy a odbiorca rozliczy fakturę w swoim kraju. Czyli najpewniej sprzedawca organizuje transport (kurierem albo własnym samochodem). Każdego klienta trzeba sprawdzić w systemie VIES - czy na pewno jest aktywnym płatnikiem VAT w swoim kraju. Do tego każdy chce mieć podkładkę w postaci