Wpis z mikrobloga

Witajcie zamkowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czas na nowy updejcik.
Dziś, baszta południowo-zachodnia.

Słowem wstępu. Miało być szybko fajnie i bez poślizgów, ale wyszło, jak wyszło. Z prostej przeróbki blockoutu. Wyszła cała nowa baszta z przerobioną praktycznie od zera topologią i całym wnętrzem + więźba dachowa. Miało tego nie być w tej wersji zamku. No nie mogłem się powstrzymać. Są też schodki na dziedziniec zamkowy i na mur południowy. ¯\_(ツ)_/¯

Właściwie całą tę basztę zrobiłem od zera. To, co było w poprzedniej aktualce w 90% poszło do kosza. C’est la vie. (zbyt marna topologia, nie było czego żałować)

Wygląda skromnie, ale trust me. Swoje przesiedziałem przed tym.

Co o niej wiadomo? Nic. Poza tym, że było takie coś i prawdopodobnie dało się z tego dostać na dziedziniec zamku. Ja obstawiłem, że chodziło o to, że dało radę przejść tam od strony muru południowego, na dziedziniec zamku. Co umożliwiało obrońcom sprawne poruszanie się po obwodzie fortyfikacji. Ma to sens z mojej perspektywy. Niewykluczone, ale tego też nie wiadomo, że baszta ta była połączona z kuchnią zamkową. Możliwe, że było jakieś przejście z jednej budowli do drugiej, a może nie. Życie jest zagadką nieodgadnioną.

Z tego wszystkiego zostały do dziś relikty murów o rzucie prostokąta (prosty kąt jest tylko skrótem myślowym). Przez środek tej baszty przebiegał kanał mający prawdopodobnie za zadanie odprowadzenie nadmiaru wody deszczowej z dziedzińca zamkowego. Z uwagi na prostokątny (xD) rzut reliktów założyłem, że baszta też była kwadratowa, a nie okrągła jak inni próbowali to obrazować. Nic nie wskazuje na to, że było inaczej. Wszystkie, szkice, opracowania, modele i cokolwiek co mi wpadło w ręce, zgrabnie omija ten fragment. Czyżby wymagało to dodatkowego pomyślunku do zrealizowania wiarygodnego przedstawienia tej części zamku? Nie wiem, chodź… już teraz wiem na pewno, że tak.

Uwaga długa dygresja w spoilerze:




Poniżej krótki filmik, bo w sumie czemu nie. Ostatnio było spoczi
W komentarzu screeny z wnętrz prosto z edytora. #bojowkaultrawide

Teraz siadam do pałacu południowego. oh god help me.

Wołam zainteresowanych: @gurguluth @Bartuskochas

#zameknamarcince #tarnow #grafika #historia #tworczoscwlasna #blender #grafika3d #architektura #gruparatowaniapoziomu #zainteresowania
  • 7