Wpis z mikrobloga

Sąd Najwyższy w Indiach orzekł, że każda kobieta w określonej sytuacji, niezależnie od swojego statusu, ma prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji do 24 tygodnia ciąży.

Orzeczenie sądu jest odpowiedzią na wątpliwości dotyczące poprawki wprowadzonej do prawa aborcyjnego w 2021 roku. Poprawka wymieniała szereg przypadków w których aborcja jest dopuszczalna. Nie obejmowała jednak niezamężnych kobiet.

Obecne prawo w Indiach dopuszcza legalną aborcję m.in. w przypadku gwałtu, niepełnosprawności intelektualnej matki lub poważnych chorób płodu. Aborcja jest legalna również w przypadku ciąży nieletnich.

Zeszłoroczna poprawka określała jednak, że wszystkie legalne sytuacje dotyczą jedynie kobiet zamężnych, rozwódek i wdów. Pozostawiało to szereg wątpliwości co do tego, czy kobieta która nigdy nie wyszła za mąż, a jednocześnie znalazła się w której z wymienionych wyżej sytuacji, ma prawo dokonać aborcji.

Sąd Najwyższy orzekł, że prawo do aborcji przysługuje każdej kobiecie, niezależnie od jej statusu. Zgodnie z orzeczeniem, dzielenie kobiet na "zamężne" i "niezamężne" jest w tym przypadku niekonstytucyjne.

W orzeczeniu sądu znalazł się również fragment dotyczący gwałtu dokonanego na kobiecie przez jej małżonka. Indyjskie prawo w dalszym ciągu oficjalnie nie uznaje sytuacji, w której do gwałtu może dojść w małżeństwie. Sąd Najwyższy zwrócił jednak uwagę, że każde zmuszenie do seksu bez zgody drugiej osoby - również kiedy robi to małżonek - powinno być traktowane jako gwałt.

Źródło 1, źródło 2

---

Regularnie zbieram i przekazuję wiadomości z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Jeśli interesuje Cię tag #orientalista, zapraszam również na Facebooka oraz Hive.

#orientalista #wiadomosci #azja #indie #aborcja #prawo #medycyna
  • 6