Wpis z mikrobloga

co może być przyczyną? ryby (platki) padają mi jedna po drugiej w odstępach mniej więcej 2 tygodni, objawy to głównie osiadanie na dnie przez pierwsze kilka dni, potem brzuch się zapada, ale ryby jedzą do końca swoich dni, ostatnio pojawiły się cienkie odchody. Dwóm wytrzeszczyło po jednym oku (w przypadku jednej nie jestem pewny czy to czasem nie mechaniczne uszkodzenie), ryby nie ocierają się, płetwy całe, bez plam na ciele. Parametry wody wydają się być okej: NO2, NO3, NH3 na zerze, PH, KH i GH w normie. Reszta obsady śmiga i nic jej nie jest, narybek platki na razie rośnie jak na drożdżach. Dorosłe platki mają po kilka miesięcy, do nieco ponad pół roku najstarsze

#akwarystyka
  • 10
@grim-jack: Pasożyty, możesz zebrać próbkę kup i zanieść do weta pod mikroskop, ale to nie zawsze pomoże. Jest tyle rodzajów pasożytów, że ciężko pewnie będzie dobrać leki. Sam tak straciłem dorosłą obsadę rio nanay, wszyscy rozkładali ręce jak im wysyłałem zdjęcia pasożytów spod mikroskopu. Zostaje reset zbiornika i kupowanie ryb i roślin z dobrego źródła ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Gozdziu: no właśnie nic nowego do akwa nie było wkładane, żadne ryby czy rośliny. Zauważyłem natomiast początek glonów, chyba karsnorosty (nie są czarne, tylko zielone). Może to mieć jakiś wpływ na stan ryb? Bo wizualnie mi to raczej nie przeszkadza, dopóki jest w małych ilościach.

@babajaro: celuję w mykobakteriozę, ale nie jestem pewien
@grim-jack: może #!$%@? ze spółdzielni mieszali coś w wodzie? Ja podmienilem wodę jakieś 2 tygodnie temu. Dziwnym trafem 2 dni później leciało brazowe szambo z kranu. Od tamtego Czasu w akwariach w których zmieniłem wodę co chwilę coś pada. 7 neonkow,6 gupikow, nawet brzanki o Danio (lol) w jednym akwarium. W drugim otosek, 3 gupik. Bojownik dostal nekrozy, 1 gupik ma plesniawke na oku i ratuje go... #!$%@? oczywiście że spółdzielni
@grim-jack: @koniarz ja miałem nawet bardziej ekstremalny przypadek, w akwarium 100l po podmianie wody w przeciągu 3 godzin padło mi jakies 40 sztuk narybku kiryska pandy (1-2cm wielkosci) stadko bystrzyków amandy (~15) stadko neonów simulans (~15) parka pielęgniczek macmasteri, 5z 15 otosków, jedynie dorosłe kiryski, drewniak i częśc otosków przetrwała, parę godzin jedynie wyciągałem co chwile ryby pływające do góry brzuchem, potem rozmawiając w lokalnym sklepie akwarystycznym słyszałem ze jeszcze 2