Wpis z mikrobloga

Właśnie próbuję znaleźć mieszkanie dla naszych wspólokatorek z Ukrainy. Świetnie się nam mieszkało razem. To mama z córeczką, udostępnialiśmy im jeden pokój. Trochę długo może, ale to inna historia, było nam z tym dobrze. Teraz mama chce ruszyć do przodu i aktywnie szuka mieszkania. Wiadomka, uprzedziłem ją, że przełom wrzesień/październik to czas powrotu studentów.

Do meritum - jestem w szoku jak ludzie są uprzedzeni do Ukraińców. Tak po prostu, bez powodu, albo z powodami w stylu: "nie chcę mieć już do czynienia z Ukraińcami po tym jak coś tam".

No rozumiem, że można mieć złe wspomnienia, że dochodziło do nadużyć ze strony Ukraińców, ale tutaj mówimy o konkretnej osobie. Kulturalnej, wykształconej, która nie szuka pomocy, tylko po prostu rynkowo chce wynająć mieszkanie. Niezależnie od tego co powiem, to po wspomnieniu o narodowości, zostają jej przypisane wszelkie najgorsze cechy. Dziewczyna uczy się dopiero polskiego, więc pomagam jej przy tych rozmowach i nie ma jak uniknąć tematu narodowości.

Mam nadzieję, że na razie po prostu mieliśmy pecha, ale rynek nie rozpieszcza :/

#zale #ukraina #krakow #patologiazmiasta #wynajem
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 127
@Gprre: chcesz wynająć mieszkanie dla samotnej matki z małym dzieckiem. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Powodzenia.
Nie miej pretensji do ludzi, ale do przepisów naszego prawa, gdyż taka osoba jak nie płaci jest nietykalna. Możesz pisać, że ona uczciwa i wykształcona, ale to nie zmieni faktu, że prawo w Polsce z zasady miało chronić interesy takich ludzi, ale wyszło tak, że nikt jej mieszkania nie wynajmie.
@Gprre: to uprzedzenie nie jest widoczne tylko przy szukaniu mieszkań. Jako osoba zaangażowana pewnie widziałeś to wcześniej - czego się nasłuchałam od sąsiadów, to głowa mała, według nich Ukraińcy zabierają im pracę (hej, jeśli osoba bez znajomości języka wygryza cię z twojej roboty, to pytanie co jest nie tak nie z tą osobą), "pińcet plus na bombelki" i nie mają prawa jeździć samochodami, skoro uciekli przed wojną. Jeszcze brakowało, żeby wyciągnęli
@Gprre tu nie chodzi o narodowość, tylko matka z dzieckiem jest nie do wywalenia jak przestanie płacić. Co jakiś czas jest znalezisko o takiej sytuacji gdzie jest problem z lokatorem i przypadkowo jest to combo matka z dzieckiem. Parę dni temu w gorących był temat komu nie wynajmować i domysł się kto był na pierwszym miejscu. Takie mamy prawo i nic nie poradzisz na to
@Gprre: a ma udokumentowany dochod? jest sama z corka? na jak dlugo chce wynajac?
Niestety jest czesc osob ktore nie chca osob z ukrainy - ale tak bylo od poczatku.
Duzo wieksza czesc osob to Ci ktorzy nie maja z tym problemu - ważne aby był to sprawdzony, wypłacalny najemca.
Dzięki za feedback. Motyw z samotną matką i dzieckiem rzeczywiście jest racjonalnym uzasadnieniem niechęci do wynajmu. Nie zdawałem sobie sprawy, że to, aż tak problematyczne, ale doczytuję.

W kontakcie rozbijało się jednak o narodowość. Mam nadzieję, że tak jak pisze @KromkaMistrz nie będzie to problemem dla większości osób. Z udokumentowanym dochodem może być teraz problem, bo zaczyna nową pracę, ale odczekamy najwyżej z miesiąc. Uspokoi się też na rynku mieszkaniowym po przyjeździe
@Gprre: Tez bym nie wybral Ukrainca, a Ukrainka z dziecmi to juz w ogole.
I to nie jest kwestia tego ze nienawidze Ukrainców. Chociaz nie przepadam za nimi.
1. Daj jeden powod, czemu mialbym wynajac dla kogos, kogo jezyk jest na takim poziomie, ze musi miec tlumacza? Moze i pracuje gdzies, ale zwykly rachunek prawdopodobienstwa mowi, ze jesli taka osoba straci prace, to bedzie jej trudniej znalezc nowa.
2. Matka z
@Gprre: Do rodziców mojego dobrego znajomego przyjechała 28 letnia babka z 7 letnim dzieckiem. Szczegółów opowiadać nie będę, ale tak łoiła alko, że zaszczala swoje własne łóżko.
Dziecko olewała na maksa. Rodzice znajomego wysłali ją do domu samotnej matki po takich akcjach, a tam pół piętra spaliła bo zasnęła nawalona z faja.
Także ten. Różni przyjeżdżają.
W przypadku Ukrainca, jest szansa ze #!$%@? za wschodnia granice i tyle go zobaczysz.


@NexciaK: dla wynajmującego mieszkanie ktoś kto nie zapłaci i #!$%@? to w pewien sposób wygryw. Przeciez mógł nie zapłacić i przez 5 lat zajmować mieszkanie