Wpis z mikrobloga

Pacjent #pompaciepla #panasonic #aquaera
Krzyw grzewcza ustawiona na -20/40 15/30 powietrze/woda, delta T na 5 stopni.

Problemem jest ze na 300h pracy jest 650 cykli a chyba powinno to być bardziej zrównoważone moim zdaniem. Temperatura pomieszczenia ustawiona na 23 stopnie.
Co zauważyłem to to, ze czasami temperatura na powrocie jest tylko 1/2 stopnie mniejsza od zasilania mimo delty na 5.
  • 30
@EdonKetin: za mały zład i/lub za mały odbiór.

Pomost pracując na minimum produkuje więcej energii nic instalacja odbiera.
Otwórz więcej obwodów i podnieś temperaturę wody grzewczej minimalnie, albo po prostu poczekaj na zimne dni.

Najczęstszym powodem takiego zachowania jest zbyt duża moc pompy do instalacji i potrzeb
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@EdonKetin: mi wychodzi 2 starty na godzinę w gruntowej 10kW głównie z uwagi na grzanie cwu w zbiorniku poniżej 200l. Moment się grzeje i się wyłącza, więc w lato to nawet mam jeden start na 15minut pracy
@EdonKetin: to nie pomoże.
Mówiąc o zladzie i odbiorze mam na myśli obieg ogrzewania.

Podaj jakiej wielkości dom, jak wygląda ogrzewanie, jaka moc pompy i czy jakieś dodatkowe bufory są
@EdonKetin: taki problem może jeszcze występować przy przewymiarowanej pompie. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie mocy do zapotrzebowania. OZC było zrobione? Wl

Przy weryfikacji problemu to również wziąłbym pod uwagę.
@zibizz1: to chyba było do mnie ;)
Moim zdaniem Nibe ma bug w sofcie gruntowych pomp. Jak będę przy kompie to pokażę do jakich wniosków doszedłem i dlaczego przez to pompa załącza się za często.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mirekwirek: tak miało być do Ciebie. Nie wydaje .i się żeby był bug. Ilość załączeń wynika z ustawień temperatury cwu i stopniominut. Gdy temperatura cwu spadnie lub odpowiednio dużo stopniominut się nabije to sprężarka startuje. Moim zadaniem wszystko jest ok
@zibizz1:
BT7 znajduje się u góry zasobnika CWU, BT6 u dołu, na wykresie dolna linia to BT6, górna BT7.

I teraz co się dzieje? Choć w zasobniku jest ciepła woda u góry, to pompa grzeje CWU. Widać w szczególności na początku wykresu, że czasem u dołu zasobnika jest chwilowy strzał zimnej wody i już pompa grzeje. Zobacz, że na wykresie BT7 się podnosi? To jest właśnie ten kilkuminutowy, kilkunastominutowy czas pracy
mirekwirek - @zibizz1: 
BT7 znajduje się u góry zasobnika CWU, BT6 u dołu, na wykres...

źródło: comment_1665984465DwGPPdB6l2bU8JGvkwpQ0Y.jpg

Pobierz
@mirekwirek: Masz rację, tak jest ale nie uważam żeby to był błąd. Ta pompa w wersji ze zintegrowanym zbiornikiem(moja) jest w mocach 6-12kW. Na mój dom idealna byłaby 8 ale 10 pozwala grzac wiecej w taniej taryfie i szybciej grzeje wodę. Zbiornik ma 180 litrów czyli pompa grzeje cały od 10 do 50 stopni w 50 minut. Zazwyczaj w przypadku dogrzewania wody jej czas pracy to ok ~15 minut. Ten czas
Grzanie w oparciu o górny czujnik nie sprawdzi się w przypadku np uzytkownia wanny,


@zibizz1: Ale co za problem w ustawieniach pompy dla CWU ustawić wyższy próg? Żaden. W szczególności, że pompa w ustawieniach pozwala to zmienić. Można podać 50C - 45C. I jak dojdzie do 45C do znów grzeje. A teraz możesz to ustawić, ale działanie jest bez sensu.

Pompa jest ustawiona tak żeby zawsze była ciepła woda, zadowlająco ciepła.
@mirekwirek: Mam ustawioną wyższa temperature, chce mieć minimum 50 stopni.
przyklad:
Przychodzi jedna osoba i bierze prysznic i zużywa 50 litrów.
Na górnym czujniku mam 54 stopnie a na dolnym 37 stopni. (w Twoim podejściu pompa sie nie włacza)
przychodzi druga osoba bierze prysznic pomiary spadaja do 52 i 26 ( pompa sie nie włacza)
przychodzi 3 osoba, zaczyna lać wode do wanny i po 15 litrach pompa sie włacza(bo na
Na górnym czujniku mam 54 stopnie a na dolnym 37 stopni.


@zibizz1: Nie, nie, nie... ty sobie ustaw tam 47C, a ja ustawię 40C i wszyscy są zadowoleni i komfort jest.

A w tym momencie potwierdzasz. Nibe ma w D nastawy w ustawieniach CWU i robi tak, że zawsze jest komfortowo (niezależnie czy to potrzebne czy nie) i napierdziela często bezsensownym taktowaniem (co potwierdzam chociażby ty wykresem). Ale jest komfortowo nie?
mirekwirek - > Na górnym czujniku mam 54 stopnie a na dolnym 37 stopni.

@zibizz1: ...

źródło: comment_1665998303kYaqJ7OricMWN2XI1LO0Cu.jpg

Pobierz