Wpis z mikrobloga

  • 8
2447 + 1 = 2448

Tytuł: Nim zawisną
Autor: Joe Abercrombie
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788374806343
Tłumacz: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Mag
Liczba stron: 704
Drugi tom z serii, moim zdaniem jest lepszy pod wieloma względami od pierwszego. Akcja dzieje się bezpośrednio po tym gdzie zakończyła się w poprzednim tomie, a więc toczy się wciąż dość wartko. Książka zdecydowanie zawiera więcej zabawnych powiedzonek:

– Wciąż odznaczasz się manierami księżniczki – wycharczał.

– Więc ta dziura to zapewne pałac. (...)

– Wszystko wygląda tak samo, jeśli człowiek jest dostatecznie pijany.

– Sądzisz, że kiedykolwiek będziesz dostatecznie pijany?

– Nie. Ale warto spróbować.


lub

– Ale mieszkańcy przyjęli cię z otwartymi ramionami?

– Wolałbym, żebyś ty przyjęła mnie z otwartymi nogami, ale nie można mieć wszystkiego.


więc się uśmiechałem częściej niż przy pierwszym tomie. Na plus zaliczam także pogłębione lore/wiedzy o świecie - bez zbytniego zanudzania czytelnika, jak uformował się przedstawiony świat, widzimy też nieco lepsze zazębianie się wątków z pierwszej części, znacznie bardziej przygody też doświadczają bohaterów, pozwalając im na rozwój charakteru. Wkradło się nawet kilka scen opisu seksu - zadziwiająco szczegółowych - może taki był zamysł autora. Niemniej, nie ma ich tyle by to jakoś znacznie wpływało na odbiór książki. Książka prócz kilku zabawnych cytatów i akcji, oferuje też kilka przemyśleń o wydźwięku znacznie poważniejszym. Weźmy np lekką krytykę społeczeństwa.

Był nagi, pomijając przepaskę na biodrach.

„By oszczędzić delikatne zmysły obecnych tu dam. Widok wylewających się z człowieka wnętrzności to wspaniała rozrywka, ale widok jego przyrodzenia… no cóż, byłoby to doprawdy obsceniczne”.


Lub ogólna złota myśl "Traktuj ludzi tak, jakbyś chciał, żeby oni traktowali ciebie, a nigdy nie postąpisz źle." Jak i różne inne, których nie będę tu przytaczać; na koniec ostatni cytat, by nie kończyć tak poważnym akcentem - który też mnie dość rozbawił:

Mam nadzieję, że nie kazałem panu czekać.

– Kazał pan – odparł, powłócząc nogami w stronę stołu. – Tak się dzieje, kiedy ktoś spóźnia się na spotkanie


Z chęcią zapoznam się więc z kolejnym tomem.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #fantasy #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Oo-oO - 2447 + 1 = 2448

Tytuł: Nim zawisną
Autor: Joe Abercrombie
Gatunek: fantasy, ...

źródło: comment_16664483762mgBAfPSIIN26KJ9NacIBq.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.5 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-11-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: inne
Liczba stron książki: 720

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-17 - Użytkownik RenkaRenkeMyje ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-01-16 - Użytkownik Bakys ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
3\. 2020-07-13 -