Wpis z mikrobloga

No i wszystko jasne, w składzie Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh mamy Xi Jinpinga, Li Qianga, Zhao Leji, Wang Huninga, Cai Qi, Ding Xuexianga i Li Xi. Wszyscy są uznawani (poza samym Xi oczywiście) za członków obozu Xi. Także mamy skupienie władzy u jednej osoby w sposób niespotykany od czasów Mao.

To, co się bardzo mocno rzuca w oczy, to fakt, że w Biurze Politycznym znajdują się 24 osoby zamiast zwyczajowych 25, brakuje tam Hu Chunhua, co może oznaczać, że w ostatniej chwili sam zrezygnował z udziału w tym gronie (być może już po wczorajszych wydarzeniach z Hu Jintao?). Także stało się to, o czym pisałem wczoraj — Jego losy są zobrazowaniem tego, co się stało z samym Hu Jintao, jak i całą frakcją Communist Youth League. Frakcja ta właśnie została zaorana, Xi "teoretycznie" w gronie dwóch najważniejszych grup osób w państwie ma tylko i wyłącznie swoich sojuszników.

Co to oznacza dla świata? Jestem przekonany, że nic dobrego. Chiny pójdą całą naprzód w wykonywanie Myśli Xi Jinpinga, bez względu na koszty, zarówno na arenie wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Nie będzie żadnej dyskusji czy coś jest właściwe, czy nie, będzie się przede wszystkim liczyło jak najdokładniejsze wypełnianie poleceń Xi (a nawet i nadgorliwość w tym działaniu). Nie muszę mówić, jak niebezpieczne to będzie... Natomiast to wszystko to krótki termin, dopóki Xi będzie odpowiednio sprawny fizycznie i umysłowo na sprawowanie władzy (co może potrwać 10? 20? 30 lat?). Potem reguły sukcesji będą musiały zostać ponownie wyklarowane i jeśli nie pojawi się nikt o podobnym rozsądku do Denga Xiaopinga (i paru innych), to ten moment może stać się największym zagrożeniem dla stabilności Chin od dziesiątek lat.

Także to chyba dobry moment na serię tekstów o Myśli Xi Jinpinga, żeby lepiej zrozumieć co on myśli, dlaczego i po co :)

https://english.news.cn/20221023/289564cb819a4af2ba3cb6fb1cad5177/c.html

#chiny #azjatyckaowca #azja #swiat #geopolityka
Pobierz bojowonastawionaowca - No i wszystko jasne, w składzie Stałego Komitetu Biura Polityc...
źródło: comment_1666506748smAhDJ1rOjnKKrKcPAIgsF.jpg
  • 52
@bojowonastawionaowca:

Chiny
1. nie mogą ruszyć USA militarnie
2. nie mogą zablokować Tajwanu, bo równie dobrze USA+sojusznicy może zablokować ich transport morski
3. wygląda na to że prym w IT i AI został trochę przetrącony ostatnim ruchem USA (embargo)

Jakie jeszcze mają opcje - na razie stawiam opcje, czy są realne to możemy podyskutować
1. broń mikrobiologiczna albo płodnościowa, wirus który w sposób trudny do zauważenia zmniejszy płodność o 10%
2.
@bojowonastawionaowca: Nie martwcie się chinami, wszsytkie analizey wskazują na to, że obecnie są u szczytu swych możliwości, z każdym rokiem będa słabnąć bo mają ujemną demografię.
Do 2100 spadnie ich ludność o 500-800 MILIONÓW
@loczyn: Wg mnie to jest jedna z największych przewag USA nad Chinami. Różnica w soft power. Ostatnio widziałem ankietę gdzie sprawdzali pozytywny odbiór USA na świecie. W Japonii to było ponad 70%. W kraju który dostał 2 nuki i teoretycznie powinien nienawdzić USA z całego serca. Kraje demokratyczne lubią USA a Chiny mają tylko taktycznych i ekonomicznych sojuszników. (Nawet kacapy to sojusz czystko taktyczny). IMO to będzie jeden z głównych powodów
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bojowonastawionaowca: no ok, rozumiem, tylko że skoro my się jako ludzkość szczycimy tym, że się rozwijamy i co to my za zajebisty gatůnek nie jesteśmy, to czemu do licha tak wielu ludzi ma w dupie większy obraz? Byle była pełna micha i w moim otoczeniu gut, a resztę srał pies? To się w mojej łepetynie po prostu nie mieści, ale to może ja po prostu nie pasuje do świata z górnolotnymi
@rmk93: O ile tuż po tym, byłem zwolennikiem tezy, że to było raczej związane z kwestiami zdrowotnymi (wolę podchodzić ostrożnie do tego rodzaju wydarzeń), o tyle teraz już wydaje mi się, że to był faktyczny i jednoznaczny pokaz siły.

W największym skrócie — chodzi o Hu Jintao, czyli poprzedniego lidera Partii Komunistycznej (w latach 2003-2012), byłego pierwszego sekretarza, w tamtym okresie lidera frakcji Communist Youth League, obecnie już na emeryturze politycznej,
@buczubuczu: powiedziałbym, że ironicznie, te osoby mogłyby mówić dokładnie to samo — że to oni widzą większy obraz i że tylko nieomylny przywódca może przynieść dalszy rozwój w niespokojnych czasach. I może faktycznie w niektórych kwestiach i niektórych przypadkach mają rację. Ale historia nie daje zbyt dużych szans na to, żeby takie rozwiązania były w całokształcie pozytywne.
@bojowonastawionaowca: Fajnie, to mam nadzieje że będzie jak za Mao. Miliony ludzi umrą z powodu decyzji politycznych, głupie pomysły sprzeczne z ekonomią i uporczywe trzymanie sie tych złych pomysłów.

Już mamy tego przedsmak, w postaci ciągłej polityki zero covid. Do tego dochodzi wiszący nad chinami kryzys demograficzny i ciągle pękająca bańka na rynku nieruchomości , który stanowi 20-30% całego PKB Chin.

Ostatnio Chiny przestały nawet publikować swoje dane ekonomiczne. To ciekawe