Wpis z mikrobloga

No i wszystko jasne, w składzie Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh mamy Xi Jinpinga, Li Qianga, Zhao Leji, Wang Huninga, Cai Qi, Ding Xuexianga i Li Xi. Wszyscy są uznawani (poza samym Xi oczywiście) za członków obozu Xi. Także mamy skupienie władzy u jednej osoby w sposób niespotykany od czasów Mao.

To, co się bardzo mocno rzuca w oczy, to fakt, że w Biurze Politycznym znajdują się 24 osoby zamiast zwyczajowych 25, brakuje tam Hu Chunhua, co może oznaczać, że w ostatniej chwili sam zrezygnował z udziału w tym gronie (być może już po wczorajszych wydarzeniach z Hu Jintao?). Także stało się to, o czym pisałem wczoraj — Jego losy są zobrazowaniem tego, co się stało z samym Hu Jintao, jak i całą frakcją Communist Youth League. Frakcja ta właśnie została zaorana, Xi "teoretycznie" w gronie dwóch najważniejszych grup osób w państwie ma tylko i wyłącznie swoich sojuszników.

Co to oznacza dla świata? Jestem przekonany, że nic dobrego. Chiny pójdą całą naprzód w wykonywanie Myśli Xi Jinpinga, bez względu na koszty, zarówno na arenie wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Nie będzie żadnej dyskusji czy coś jest właściwe, czy nie, będzie się przede wszystkim liczyło jak najdokładniejsze wypełnianie poleceń Xi (a nawet i nadgorliwość w tym działaniu). Nie muszę mówić, jak niebezpieczne to będzie... Natomiast to wszystko to krótki termin, dopóki Xi będzie odpowiednio sprawny fizycznie i umysłowo na sprawowanie władzy (co może potrwać 10? 20? 30 lat?). Potem reguły sukcesji będą musiały zostać ponownie wyklarowane i jeśli nie pojawi się nikt o podobnym rozsądku do Denga Xiaopinga (i paru innych), to ten moment może stać się największym zagrożeniem dla stabilności Chin od dziesiątek lat.

Także to chyba dobry moment na serię tekstów o Myśli Xi Jinpinga, żeby lepiej zrozumieć co on myśli, dlaczego i po co :)

https://english.news.cn/20221023/289564cb819a4af2ba3cb6fb1cad5177/c.html

#chiny #azjatyckaowca #azja #swiat #geopolityka
bojowonastawionaowca - No i wszystko jasne, w składzie Stałego Komitetu Biura Polityc...

źródło: comment_1666506748smAhDJ1rOjnKKrKcPAIgsF.jpg

Pobierz
  • 52
Co to oznacza dla świata? Jestem przekonany, że nic dobrego. Chiny pójdą całą naprzód w wykonywanie Myśli Xi Jinpinga, bez względu na koszty, zarówno na arenie wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Nie będzie żadnej dyskusji czy coś jest właściwe, czy nie, będzie się przede wszystkim liczyło jak najdokładniejsze wypełnianie poleceń Xi


@bojowonastawionaowca: no i gitara. Peron mu odjedzie od takiej władzy i sikalafą.
@neuromancer: Taak, Panowie z OSW zrobili kawał dobrej roboty, chociaż trzeba zaznaczyć, że o ile w podstawowych kwestiach jest i będzie aktualny, tak w większości kwestii najzwyczajniej się zdezaktualizował po najnowszych zmianach, dziś pewnie zostałby napisany z położeniem nacisku na inne kwestie. Generalnie w Polsce mamy całkiem niezłych analityków do spraw Chin :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 40
@bojowonastawionaowca: czyli to jest kolejne państwo, które zostało najwyraźniej już tak #!$%@? głupotą i megalomanią jednostek, że ciężko będzie je odratować. Prawie jakbyś o ruskich czytał. Słuchałem jedynie małych wycinków historii odnośnie tłumaczenia, dlaczego Chiny podążyły taką ścieżką w XX wieku i co stało u źródła takich decyzji, ale widzę, że obecne, rzekomo nowocześniejsze Chiny, robią niemalże dokładnie to samo. Tylko szyld się zmienia.
Niektórzy są po prostu zbyt tępi na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bojowonastawionaowca: ehhhh Puchatek myśli, że jest nieśmiertelny? Choroby chodzą po ludziach. Wystarczy w jego wieku, że źle się położy coś szybciej podniesie z ziemi i już plecy będą boleć, nie mówiąc o innych sprawach.
@buczubuczu: Ja bym jednak spojrzał na to z innej strony — liczba wyzwań, stojących przed poszczególnymi państwami, zdecydowanie rośnie, świat staje się coraz bardziej skomplikowany, a dotychczasowe odpowiedzi na pytania, chociażby dotyczące globalizacji czy gospodarki, zdecydowanie się zdezaktualizowały. Także niestety nie dziwi mnie silniejsze dążenie jednostek, zakochanych w sobie i mających gigantyczne pokłady wiary we własne zdolności, do tego, żeby skupiać w swoich rękach jak najwięcej władzy. I niestety nie dziwi
@CamusVevo: Mi się wydaje, że o ile krótkoterminowo może to rozwiązań kilka problemów trapiących Chiny (przede wszystkim korupcja!), jak i skuteczniej forsować rozwiązania zaproponowane przez Xi, o tyle, no właśnie, te rozwiązania nie muszą dawać dobrych rezultatów, a nikt nie będzie w stanie powiedzieć, że jakieś podejście jest błędne i że tylko pogłębia dotychczasowy problem bądź tworzy nowe. Także o ile na arenie międzynarodowej Chiny będą wydawać się dużo silniejsze i