Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w #beyonddisaster będzie ku przestrodze.

Chłop se kupił zasilacz taki #bequiet Dark Power Pro 12 1200w coby 4090 była zadowolona bo grymasiła na Straight Powera 11.
No i fajnie karta działa aż miło, zasilacz robi swoje.

Ale przyszedł czas na instalację #ryzen 7900x na b650e Asrock Riptide i zaczęła się jazda.
Na początek ledy się świeciły jak było odcięte zasilanie. Chłop pomyślał - kondensatory. Głupi chłop.

Potem w instrukcji od upgrade biosu było 'a teraz odetnij zasilanie od płyty'. Chłop jak zwykle pstryknął pstryk na zasilaczu, przydusił power na 15s i pstryknął w drugą stronę. Głupi chłop.

Płyta/platforma robiła dziwne rzeczy, field application engineer do którego doszedłem przez support, skąd inąd ogarnięty i w temacie rwał włosy z głowy.
Poszło ekspresowe RMA płyty dookoła świata. Ogólnie propsy dla Asrocka bo nic nie musieli i nic na tym nie zyskali. Nowa płyta, testowana pono. I ta sama jazda od początku. Zaczynają się rozmowy żeby odesłać CPU, może to to.

Ale na tym etapie coś mnie naszło i już wszędzie węszyłem zdradę. Dotarło do mnie że to przecież wszystko działało na testbenchu z uwaga... innym zasilaczem. Szybka podmiania - platforma wstaje bios się upgraduje, jesteśmy w biznesie. Podmiana w drugą stronę i te same jaja. No dobra - uwalony zasilacz. Ale nie....

Oglądam załączone wideo i Pan Roman testuje takiego samego Dark Powera Pro 12 i co się okazuje - 5v standby podawane jest stale a przycisk z tyłu PSU jest na pokaz. Spoko, 2 popsute też się mogą zdarzyć.

Teraz dochodzimy do sedna - szukam jak częsty to problem i okazuje się że tak ma być. Support odpisuje ludziom że to ficzer i czego chcą: https://www.overclock.net/threads/bequiet-dark-power-pro-12-1200w-odd-behavior.1773935/post-28667213

Ja też im coś napiszę jak mi w*rw przejdzie. Tak wtopić... Gorzej że trzymają za cojones bo kabel 12vhpwr mam właśnie do bequieta a kupić taki trudniej niż samą kartę czyli gucio a nie zamiana na teraz. Nie powiem już ile czasu zmarnowane i ile dłubałem przy kompie pod napięciem. O siebie się nie boję ale elektronika czegoś takiego wybitnie nie lubi.

TL;DR - Bequiet Dark Power Pro 12 1200w stale podaje zasilanie na płytę niezależnie od ustawień przełącznika. To nie awaria to ficzer - tak ma być. Jak się nie podoba to używaj innego zasilacza (co rozważam).

keton22 - Dzisiaj w #beyonddisaster będzie ku przestrodze.

Chłop se kupił zasilacz...
  • 14
TL;DR - Bequiet Dark Power Pro 12 1200w stale podaje zasilanie na płytę niezależnie od ustawień przełącznika. To nie awaria to ficzer - tak ma być. Jak się nie podoba to używaj innego zasilacza (co rozważam).


@keton22: podawanie napięcia 5VSB jest jak najbardziej normalne w każdym zasilaczu.
Bez tego nie zadziała WoL na sieciówce i nie przejdzie procedura "Power of Sequence".
Standardowo jak masz podłączony zasilacz, to na pinie włączającym kompa
@JoeBlade: przy wyłączonym przełączniku z tyłu zasilacza? Nie sądzę. Jest to pierwszy raz a zasilaczy i komputerów na przestrzeni lat troche miałem. Choćby wspomniany straight power 11 tak nie robi. I SP 10 też tak nie robił, i seasonic 600w i cheftec 500w itd itp... aż pewnie do pierwszego ATXowego psu które miałem.
@keton22: A może kondensatory się nie rozładowały i miałeś parę minut napięcie?
Sam mam straight power 10 oraz 11 i 5VSB nigdy nie jest dostępne gdy zasilacz jest wyłączony na głównym przycisku.
@JoeBlade: widziałeś film? Nawet dobry timestamp zalinkowałem jak Roman z kolegą pokazują o co chodzi.
Można dowolnie długo go tak trzymać a sekundę po odpięciu kabla wszystko gaśnie. Podobnie sekundę po podpięciu wszystko wraca. A przycisk dalej na '0'.
Chłop jak zwykle pstryknął pstryk na zasilaczu, przydusił power na 15s i pstryknął w drugą stronę.


@Rudszy_132: czytanie to trudna sztuka. To powinno wyładować kondensatory i zasilić system ze stanu całkowicie zgaszonego. resztą kolejny wypokowy xpert - obejrzyj film. Tak będzie najszybciej. Nawet imestamp zrobiłem. 1:30 raptem.
@keton22: mam go w subkach i dzisiaj oglądałem ten film już ale od jakiegoś czasu tak przynudza że sie posrać idzie więcc pytam bo ni pamiętam wybacz królu złoty.

Chłop jak zwykle pstryknął pstryk na zasilaczu, przydusił power na 15s i pstryknął w drugą stronę

no to fajnie ale coś się wydarzyło jak to zrobił? (przed pstryknięciem w drugą stronę?)
@keton22: Jest jeszcze jedna opcja, że wpada zasilanie przez hdmi i przez kartę do płyty i stąd pojawia się napięcie.
Takie działanie przez hdmi widziałem wiele razy i było niezależne od płyty głównej i zasilacza, ale występowało na pasywnym switchu hdmi.
@JoeBlade: pamiętam z tego filmiku że po wyciągnieciu wtyczki odrazu światełka gasły więc raczej (chyba że było to zgranie w czasie i typ idealnie wyciągnął kabelek jak kondy były na wyczerpaniu) podaję on te 5vstb niezależnie od pozycji przełącznika ale mnie bardziej interesuję czy to jednakowy przypadek (błąd przy montażu) a jeśli nie to jaka jest jego rola i co się dzieje po włączeniu kompa z 'wyłączonym' psu
jednakowy przypadek


@Rudszy_132: czytacie czy sie mundrzycie Szanowni? Przeca zarzuciłem linka że support bequieta pisze że to nie błąd i tak ma być taki ficzer żeby się świeciło i nic nie zrobisz poza zmianą zasilacza. Znalazłem też że Dark Power 'nie pro' 12 tak nie ma ale to nie dziwota bo to inna platforma.
@keton22: nie mądrze się tylko zgaduję i zadaję pytania.. Niestety nie mam czym się mądrzyć ()()() a skoro podaję tylko stb i nie pozwala na start kompa to w czym problem? Moim zdaniem to po prostu lekko zmienione rozwiązanie a to że ludzie przyzwyczajeni do tego popularniejszego no to cóż. Jednakże rozumiem frustracje, za tą kasę mogliby dać dwa
podaję tylko stb i nie pozwala na start kompa to w czym problem


@Rudszy_132: a karty się wyciąga ze slotów/podpina odpina kable zasilające na zimno czy pod napięciem?
Do tego jak potrzebujesz zimny start to musisz wiedzieć że to tam jest. Ja właśnie straciłem tydzień zamiast pracować a to nie jest 5 złoty. Wszystko przez to że ani ja ani support nie wiedzieliśmy że nie odcinamy tego 5vsb kiedy potrzebowaliśmy żeby