Wpis z mikrobloga

#austria w styczniu zaczynam szukać pracy w Wiedniu z relokacją (programista). Jakie rady dacie Mireczowi? Mam żonę i malutkie dziecko z którym wyjeżdżam. Jestem zdecydowany na Wiedeń i chce poznać zarówno plusy jak i minusy. Dużo już czytałem ale w większości sucha wiedza, a nie z praktyki od ludzi którzy są na miejscu.
  • 25
@scala_dev załatwiaj od razu Anmeldebescheinigung jak tylko się w Wiedniu pojawisz.
Zróbcie sobie zdjęcia paszportowe, tak z 5-6sztuk na pewno się przydadzą. Dziecku nie musisz;)
Nie próbuj jeździć autem na polskich blachach w Austrii dłużej niż miesiąc.
Unikaj Polaków, albo trzymaj ich na głęboki dystans aż ich nie wybadasz.
Jak tylko będziesz mógł, idźcie do AK i dowiecie się wszystkiego co i jak z bonusami na bombelka (
@19ludwik91: Nie mam mieszkania, w styczniu zaczynam szukać roboty dopiero. Pewnie koło marca będę się przeprowadzać.
Możesz powiedzieć coś więcej o jeżdżeniu autem po Austrii? Czytałem sporo złych opinii o traktowaniu Polaków
@scala_dev ja mieszkam na prowincji gdzie jest pewnie inaczej niż w stolicy.
Co do jazdy - masz obowiązek przerejestrowana auta w ciągu miesiąca od zameldowania się w Austrii - kara za brak to około 4000€ jakoś. A rejestracja auta z Polski w Austrii to nic łatwego (szczególnie jeśli masz LPG) ani takiego - jak ja liczyłem, żeby sprowadzić auto z pl to wychodziło drożej niż kupić na miejscu.
Nie spotkałem się z
@scala_dev Mając stały meldunek w Austrii nie możesz mieć samochodu na obcych rejestracjach dlugej niż miesiąc od momentu zameldowania. Możesz otrzymać nawet do 5k euro mandatu ( chociaż często pierwsze jest upomnienie, później 500e) Z grubsza chodzi o to, że mając na obcych blachach nie zapłaciło się podatku NoVA i nie płacisz ubezpieczenia za samochód w AT a jest to duży wydatek
Zależy od samochodu, jest ponoć jakiś kalkulator do liczenia tego ale nigdy nie korzystałem :( ogólnie im starszy samochód tym więcej podatku i ponoć często się nie opłaca. Może któryś z Wykopków ma więcej info. Nie chcę Cię wprowadzić w błąd ;)
Dzięki, czyli za 55k szukają jeleni


@scala_dev: to nie tak, bo to zależy od firmy oraz od twojego doświadczenia. Pisanie o minimalnej stawce nie znając twojego backgroundu oraz doświadczenia jest całkowicie niepoważne. 55k to naprawdę dość często spotykana stawka, choć rzeczywiście np. dla rzeczywistego seniora to za mało.

nie trzymaj z Polakami

Unikaj Polaków


@scala_dev: Sam akurat prawie nie znam Polaków w Austrii, ale ci, których poznałem, są przeważnie powyżej
@scala_dev podatek Nova ( Finanzamt to liczy, musisz się z nimi skontaktować) do tego Typenschein( od 200e w zwyż) od producenta przegląd ok.70€
Od razu Anmeldebescheinigung, Meldezettel (ale do obu musisz mieć mieszkanie/ umowę)
E card robisz ty albo pracodawca, dla żony jeśli nie pracuje to musisz w GKK załatwić ubezpieczenie.
Warto wcześniej konto założyć, na polski numer konta ( nawet jak jest w euro) trochę się krzywią, ale od biedy ujdzie.
@dandolat: bardziej chodzi o to, że każde auto zarejestrowane w AT musi płacić podatek drogowy i to znacznie więcej niż OC (dla przykładu ja za 120KM płace coś koło 200 euro rocznie OC i blisko 500 euro podatku drogowego). Ściganie ludzi którzy codziennie używają tutejszych dróg i kiwają się przed przerejestrowaniem auta uważam po latach za... sprawiedliwe. Odstępstwem od tego wymogu jest zameldowanie się tutaj tymczasowo (8 lat temu nie było