Wpis z mikrobloga

Jakie macie pomysły na wykrywanie czy ktoś jest w domu? Bardzo mi zależy, żeby odkurzacz ruszył ze sprzątaniem jak biegamy. Niestety telefony wtedy zostają. Ja zabieram zegarek, którego można by wykrywać po BT, ale zostaje żona, której zegarek większość czasu leży gdzieś rozładowany i ładuje go dopiero przed bieganiem. Może jest jakaś tania kamera zewnętrzna, która mogłaby wisieć nad drzwiami, czy robić za dzwonek, która potrafiłaby nas rozpoznać i dać znać, że wyszliśmy z domu. Mam doświadczenia z Home Assistant, więc jak wykryję, że nas nie ma, to reszta będzie prosta.
#smarthome #homeassistant
  • 9
@ShortyLookMean: najprościej z użyciem telefonu, smartwatcha, banda czy czegoś w tym stylu. Jeśli twoja żona nie da się pod tym względem zreformować, to zostaje kamera z rozpoznawaniem twarzy. Są takie, tylko niestety są dość odległe od słowa "tani".
[edit] ew. może rutyny: jeśli o danej porze dnia wychodzisz Ty z zegarkiem, a telefon zostaje, to przyjmijmy, że jest to pora treningu i startujmy, co tam chcesz.
@badyl: przyciski są mało inteligentne. Z reguły o tym, że odkurzacz nie jedzie przypomina nam się jak już biegniemy i nie chce nam się wracać. Ot takie problemy pierwszego świata. Pewnie w końcu oczujnikuję całe mieszkanie i wprowadzę jakiś system rankingowy, żeby np. po spełnieniu 4 z 5 przesłanek załóżyć, że nikogo nie ma w mieszkaniu.
@ShortyLookMean: Ja z tym kombinuję, bo chcę, żeby po wyjściu z domu:

* wyłączyło światła [działa]
* zasleepowało kompa [działa]
* wyłączyło zasilanie monitora/akcesoriów [działa]
* wyłączyło ogrzewanie [działa], ale tylko jak nie ma sąsiada w domu, bo ogrzewanie mamy wspólne [nie działa]
* docelowo zamknęło mieszkanie smart lockiem [WiP]

A jak wykrywam, że wyszedłem? No właśnie, tu jest problem :D

* mam skrypt/przycisk w HA – ale kijowo wyciągać telefon
MacDada - @ShortyLookMean: Ja z tym kombinuję, bo chcę, żeby po wyjściu z domu:

* ...

źródło: comment_1668084756F62z0oWUvfmhN3DGJRgcbB.jpg

Pobierz