Wpis z mikrobloga

#austria ile trzeba zarabiać żeby utrzymać siebie, żonę i dziecko przy obecnym poziomie inflacji w Austrii (w Wiedniu) ? Zakładam ze 6 msc będę utrzymywać cała rodzine (mam duże oszędność ale nie chce ich wydawać), a potem żona znajdzie sobie robotę.
  • 9
@scala_dev: bezpieczna reguła to "wydawałem w Polsce X zł, to na bogatym zachodzie to 0.75X euro". Czyli jeśli mieliście wydtki w PL na poziomie 10k zł, to w Austrii 7.5k € powinno wystarczyć.
W Szwajcarii raczej trzeba liczyć "X zł -> X chf"
@scala_dev:
- mieszkanie 79m2 3pok 1250 eur/mies
- prąd/gaz jakieś kilka miesięcy temu 120e/mies teraz boje się sprawdzac
- karta na komunikacje publiczną 365 euro/rok ale przeważnie refundowana przez pracodawce
- zakupy... z każdym miesiącem zacierają się imho duże różnice między PL i AT. Tak czapy oceniam że wydaje się ok 30% więcej niż w PL bo mięso, ryby i niektóre produkty są dużo droższe ale niektóre produkty masowe potrafią być
bezpieczna reguła to "wydawałem w Polsce X zł, to na bogatym zachodzie to 0.75X euro". Czyli jeśli mieliście wydtki w PL na poziomie 10k zł, to w Austrii 7.5k € powinno wystarczyć.


@uhu8: absolutnie się nie zgadzam. Za 7.5k euro żyje się w Austrii bez porównania lepiej niż za 10k pln w Polsce. Jest oczywiście drożej, ale nie aż o tyle.
@scala_dev: polecam od razu po przyjezdzie zarejestrowac w AMS, duża szansa, ze jesli masz prace i stały meldunek, to uznaja okres pracy w PL i dostanie zasilek i skieruja na kurs np niemieckiego