Wpis z mikrobloga

#pytanie o #okulary a konkretnie filtr blue cut.
Wczoraj zona odebrala swoje i [zarowno ona - niewielka wada z astygmatyzmem jak i ja -nie mam wady wzroku] w okularach w nocy przy niektorych swiatlach samochodowych/lampach [nie wszystkich, podejrzewam, ze zalezy od dlugosci fali swietlnej] widimy
ZIELONE KRESKI jakby przesuniete od "zrodla swiatla". te zielone kreski wygladaja jak z przykladu o astygmatyzmie, ale sa jakby przesuniete i ewidentnie wystepuja na szkle.

Producent soczewek stwierdzil, ze tak ma byc.

Nie mamy doswiadczenia z blue cut, ale te zielone krechy naprawde przeszkadzaja i wydaja mi sie "bledem" w sztuce - moze szlifie tych soczewek.

Spotkaliscie sie z czyms takim?

#pytaniedoeksperta jezemy mamy na pokladzie #optyk #optyka
  • 9
@ormek: który filtr dokładnie? Ale IMO normalne. Nie każdej osobie pasuje każdy filtr - ja lubię EyeDrive bo imo widać najmniej odblasków, przyjemnie mi się patrzy i (głupie) jest ładny, mimo że nie jestem kierowcą. Warto poprosić optyka o przykładowe szkła i po testować przed zakupem okularów. No i redukuje odblaski w ponad 90 procentach w przeciwieństwie do zwykłego antyreflex który robi to w trochę ponad 50 od szkła bez antyrefleksu.
@ormek: to nie wynika z filtra blue tylko z antyrefleksu po obu stronach soczewki. Takie zjawiska występują w pewnych warunkach i przy pewnych grubościach. Ja noszę plusy i mam w jednych soczewkach efekt delikatnych fioletowych odbić gdy świecą światła pojazdu z przeciwka. Natomiast i tak z antyrefleksem będzie widzieć lepiej niż bez niego, a te kreski przestanie niebawem zauważać.
Chodzi o ta zielona/niebieska poswiate bijaca od zeodla dwiatla. Poprzednie okulary tez sa z antyreleksem ale nie maja takiego zjawiska
@ormek: hej, jak się sprawa rozwiązała? Co się okazało? Mam coś podobnego u siebie po odbiorze okularów po naprawie. Wymienili mi najwidoczniej szkła na nowe i mam takie odblaski, ale u mnie są niebieskie