Wpis z mikrobloga

  • 9
2599 + 1 = 2600

Tytuł: Na Zachodzie bez zmian
Autor: Erich Maria Remarque
Gatunek: literatura piękna
Ocena: 8/10
ISBN: 9788381886604
Tłumacz: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 192
Chciałem przeczytać przed obejrzeniem filmu. Fajnie napisana, lekko się czyta. Obrazowo pokazuje życie na froncie.
Drażnił mnie natomiast brak refleksji autora, że to naród niemiecki tą hekatombę wywołał.

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
hurin - 2599 + 1 = 2600

Tytuł: Na Zachodzie bez zmian
Autor: Erich Maria Remarque
Ga...

źródło: comment_16688131576mSmH6TI8CyrUNBTsVUuLw.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.6 / 10) (16 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-12-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 192
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-09-28 - Użytkownik Czlowiek_i_ludz_zarazem ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-08-13 - Użytkownik polduan ocenił na:
  • Odpowiedz
@xdTM: 'Natychmiast po tym zabójstwie Niemcy ogłosiły całkowite poparcie dla dalszych działań Austrii, prowokując ją tym samym do wypowiedzenia wojny Serbii, podczas gdy Francja zapewniła o swoim poparciu Rosję.'

26 lipca Austro-Węgry i Niemcy odrzuciły brytyjską propozycję zwołania międzynarodowej konferencji, w sprawie rozwiązania sporu.

Następnego dnia (30 lipca) Rosja ogłosiła jednak powszechną mobilizację. Niemcy 31 lipca zagroziły wypowiedzeniem wojny w wypadku, gdyby Rosja nie odwołała mobilizacji. W odpowiedzi na to 1
  • Odpowiedz
Drażnił mnie natomiast brak refleksji autora, że to naród niemiecki tą hekatombę wywołał.


@hurin: nie no na tyle nie było tam takiej refleksji, że w nazistowskich Niemczech gościa skazali z całą rodziną za tą książkę na śmierć.
  • Odpowiedz
  • 0
@FormalinK: To wiem, natomiast jedyne przemyślenia autora dotyczące źródeł konfliktu to „tamci na górze decydują a malutcy muszą walczyć”, „wojna jest dlatego że jeden naród obrazi drugi”, „ cesarz i generałowie musza mieć swoją wojnę żeby zapisać się w historii”. Trochę #!$%@? biorąc pod uwagę fakt że Niemcy do tego konfliktu ostro parli i zginęły przez to miliony ludzi. A rozbawiło mnie jeszcze przemyślenie głównego bohatera w którym stwierdza że dobrze
  • Odpowiedz
@hurin: jak przeczytaj droga powrotna ogarniesz jak ukazuje społeczeństwo niemieckie. W skrócie wyparli się swoich weteranów całkowicie ze społeczeństwa, czasami nawet linczujac ich.

A to nie dobrze powiedział? Ja też wolę wojnę w Ukrainie nawet jeśli my byśmy ja wywołali częściowo a nie tutaj. Normalne przemyślenie.
Myślę, że problemem nie jest Remarque a Twój szowinizm
  • Odpowiedz
  • 0
@FormalinK: Mój szowinizm ta na pewno. Rozbawiło mnie to dlatego, że wcześniej był rozdział w którym dyskutowane były właśnie przyczyny tej wojny, i ani słowem nie wspomniano kto tę wojnę wypowiedział i kogo napadł. O ile zgadzam się z ogólnie pacyfistyczną retoryką książki, to nie kupuję miękkiej relatywizacji niemieckiej odpowiedzialności za 55 mln ofiar tej wojny. Sprawa podobna do „to nie Niemcy, to naziści”. Być może w innych swoich dziełach pogląd
  • Odpowiedz
  • 0
@Magnolia-Fan: Niemcy parły do wywrócenia ładu przed pierwszą wojną światową, ponieważ czuły się pominięte przy podziale kolonialnego tortu. Owszem, wszyscy radośnie przystąpili do wojny bo każdy był pewien swego, ale odpowiedzialność za jej wywołanie ponoszą Niemcy i Austrii-Węgry.
  • Odpowiedz
@Magnolia-Fan: @xdTM:

Spoilery!

Dorzucając jeszcze po obejrzeniu filmu - książka jednak lepsza, choć film od strony zdjęć, scenografii, charakteryzacji - bardzo dobrze zrealizowany. Bezsensowne za to zmiany scenariusza (m.in.śmierć Kata), jak i dodanie wątku negocjacji pokojowych - w których ponownie Niemcy pokazani są jako ci którzy dążyli do pokoju żeby ratować żołnierzy, a nie dlatego że po prostu przegrali. No i oczywiście przemycanie usprawiedliwienia dla wywołania II wojny światowej (biedni
  • Odpowiedz