Wpis z mikrobloga

Siemanko!
Czy jest tu ktoś kto interesuje się, a najlepiej praktykuje uprawę drzewek bonsai?
Szukam sobie spokojnego i taniego hobby.

Chciałbym się dowiedzieć czy uprawę można zacząć od gatunków powszechnie dostępnych w naszym kraju.

Czy dobrym pomysłem jest np. znalezienie jakiejś ładnej sadzonki gdzieś np. w lesie i samodzielne uformowanie jej.

Czy lepiej cierpliwie od samego nasionka xD.

Jakie gatunki, które ładnie wyglądają jako drzewka bonsai byście polecili?

#hobby #bonsai #drzewa
  • 14
@Ahmedzik09: tak.
Można, nawet lepiej myślę nasze rodzime gatunki, bo są przystosowane do naszych warunków.
Ogólnie nie jest to legalne żeby sobie brać sadzonkę z lasu czy innego miejsca.
Zaczynanie od nasionka to jest pewna frajda, ale na początek już chyba lepiej wziąć coś bardziej wyrośniętego.
Z gatunków to popatrz sobie na polecane dla początkujących.
@Ahmedzik09: Niby można pozyskać drzewo z natury, tzw. Yamadori. Tylko że jest to niezgodne z prawem ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i nie łatwo jest taką sadzonkę ukorzenić. Najlepiej kupić sadzonki z potencjałem, @Freddy_dilla ma szkółkę i prowadzi warsztaty odnośnie formowania bonsai, uderzaj do niego
@huginn9: z państwowych lasów to wiadomo xD

Ale akurat mam na działce dużo samosiejek a nadleśnictwo często za darmo rozdaje sadzonki.

Jaką wysokość sadzonki byś polecał i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
@Anhed: spokojnie nie zamierza ci do ogródka się z łopatą zakradać xD

Tak jak wyżej napisałem nie muszę się z łopatą do lasu skradać xD

A odnosząc się do tego co napisałeś to szkółki bonsai są dla zarządu, dla areczka są tańsze sposoby.

Nie jestem zwolennikiem wywalania pieniędzy na jakieś hobby jeżeli nie ma takiej potrzeby.
@Ahmedzik09: ogólnie im większe drzewko tym łatwiej je drutować ;) ja na początku miałem wyobrażenie, że bonsai przeważnie są malutkie, tymczasem najczęściej jest to coś koło 50 cm. myśle, że najlepiej jak obczaisz sobie te filmiki, tam dobrze tłumaczy na co zwracać uwagę.
https://youtube.com/playlist?list=PL6f61Fg1nbGg9D1McgEjk9mAr0sl-iJGX

Ogólnie polecam tego pana. Jak się bardziej zainteresujesz to warto wykupić sobie subskrypcję na stronie mirai, bo tam pokazuje i mówi o takich rzeczach, jakich nie znajdziesz
@Ahmedzik09: mówię tylko żebyś był świadomy, jak ktoś cię złapie na wykopywaniu w lesie jakiegoś drzewka to po prostu możesz mieć kłopoty xD
A co do wydawania kasy.. nie ma taniego hobby, i tak będziesz musiał wydać kasę na podłoże, doniczki, nawozy, środki do oprysków, druty, narzędzia..
@Anhed: strasznie wkurza mnie takie gadanie, że nie ma taniego hobby...

Oczywiście że prędzej czy później jakieś pieniądze będzie trzeba wydać. Ale rozmawiamy o uprawie drzewek a nie o budowie rakiety xD

Dla osób mieszkających na wsi albo chociaż posiadających kawałek swojego ogródka takie hobby nie będzie potrzebowało prawie żadnego finansowego wkładu. Oczywiście mówię tu o sytuacji gdzie już coś uprawiasz i masz podstawowe narzędzia czy warsztat.
Ziemie, narzędzia czy kawałek
@Ahmedzik09: Tylko można zrobić to tak jak należy i za kilka lat cieszyć się pięknym drzewkiem, albo robić to byle jak i mieć patyka z liśćmi w doniczce.
Pumeksu, akadamy czy lawy wulkanicznej nie wykopiesz z ogródka a takie podłoże jest konieczne przy uprawie bonsai. Możesz nawozić gnojówką z pokrzyw ale nie dostarczysz tym wszystkich potrzebnych składników.
Sam zrezygnowałem z bonsai, miałem z 7 sadzonek, próbowałem pobierać materiały z natury i
@Ahmedzik09: Do tego co piszą mirki o yamadori, dodam że niezłym miejscem na szukanie sadzonek są polany w lesie, na których były prowadzone jakieś przecinki i roboty z podłożem w ciągu ostatnich 3 lat. Znajdziesz tam takie koślawe drzewka, które jakimś cudem przetrwały pod maszynami i teraz są idealnym materiałem do pracy. Szukaj takich z grubym, niskim pniem

W tym hobby ważna jest pora roku. Teraz może być już późno na
@Ahmedzik09: od sadzonki z lasu, do gotowego bonsai, jest 10 lat, o ile masz wiedzę taką jak ja, lub większą.
bez warsztatów robienie bonsai to jak hmmm... samodzielna nauka czytania? da sie, ale zejdzie strasznie dlugo. kopanie w lesie to mandat 2000zł , a połapek i straży lesnej jest sporo, bo tną lasy ostro. a i wykopac trzeba potrafic, pozniej posadzic w domu i utrzymac przy zyciu po pozyskaniu... nie chcesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Freddy_dilla: no oczywiście że trzeba potrafić, dlatego trzeba się nauczyć, najlepiej w praktyce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zabawa z wykopanymi drzewkami będzie mimo wszystko mniej frustrująca i dużo bardziej edukująca, niż z gotowym bonsai za minimum kilka stów, które strach dotknąć, a które i tak u początkującego padnie.

Dodatkowo polecam do zabawy choinki po odbyciu bożonarodzeniowej służby.
@szampan: nie no róbcie co chcecie, ja mówie, ze bez kogos kto odpowiada na pytania i wie wiecej od Ciebie, nie ma szans na dobre efekty i rozwój. pomijam juz zupelnie fakt, że wykopanie sobie czegos z lasu to zwykła kradzież :)