Wpis z mikrobloga

Kusi mnie temat #smarthome i chciałbym się tym pobawić, na razie w mocno ograniczonej formie.
Na razie zaczynam badanie tematu, więc będę wdzięczny nawet za podstawowe podpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wstępne założenia:
- całość działa według harmonogramu, serwer albo jako osobne urządzenie, albo na komórce (Google Home)
- żarówki białe E27 z możliwością on/off (mogą być po prostu gniazda, żarówki wkręcę "głupie")
- żarówki kolorowe E27 ze zmianą koloru (fajnie jakby były też E10, ale to opcja)
- system jest w stanie wysłać komendę REST API - mam urządzenia które chcę sterować, może być niepełne wsparcie, byle dało się wysyłać GETy
- system działa po WiFi/LAN, bez konieczności łączności z internetem (IoT dostaje u mnie bana na firewallu)
- wykorzystany protokół powinien być routowalny (ma gadać między NATowanymi LANami)
- mile widziane coś z otwartym protokołem, czy też przyjmujące jakieś RESTy czy inne komendy, co bym mógł sobie porobić skrypty na kompie ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

Najtańsze rozwiązania mnie nie interesują, ale też wolę pozostać raczej w obrębie średniaków co by nie przepłacać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#homeassistant #inteligentnydom
  • 6
  • Odpowiedz
wykorzystany protokół powinien być routowalny (ma gadać między NATowanymi LANami)


@Aramil: Nie rozumiem zbytnio tego wymogu, ale ogólnie, to urządzenia Smart lepiej spinać w osobnej sieci za pomocą dedykowanego protokołu - tu się kłania ZigBee.
System to druga rzecz, zawsze potrzebujesz serwer, tu chyba najpopularniejszy ostatnio jest HomeAssistant, ale masz jeszcze Domoticz i OpenHAB.
Do sterowania oświetleniem możesz użyć przełączników dopuszkowych, albo "smart" żarówek.
Komunikacja zebrana przez koncentrator ZigBee (najczęściej dongiel
  • Odpowiedz
@botul: Mam sieć dla gości oraz swoją i pomiędzy nimi router z tłumaczeniem adresów, tak jak między internetem i LANem. Ale już widzę, że ZigBee się z tym nie dogada. Choć są bramki i będę musiał poczytać jak to chodzi.

A nie ma jakichś starszych systemów działających na samym WiFi? Ewentualne czujniki, etc. bym sobie później dopinał do samego asystenta. Choć raczej nie zakładam takich zabaw, od czujnikowania mam stare dobre
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Aramil: no dobra, ale po cholerę wtedy dostęp do Smart home dla gości? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do ZigBee, to jeśli masz malinę lub jakiś serwerek, to warto kupić dongla USB, na grupie FB czasem pojawiają się oferty z gotowcami (wgrany soft, obudowa z antenką).
Raczej powinno się unikać wpinania dużej ilości urządzeń do sieci wifi, bo to zapycha sieć.
  • Odpowiedz
@botul: To nie dostęp dla gości do IoT, a "quest network" - sieć niezaufana gdzie wrzucam urządzenia gości, IoT nad którym nie mam pewnej kontroli, etc. Więc właśnie tam te żarówki trafią, a kontrola będzie iść z sieci głównej. Tak samo, ta sieć może się zapychać - od stabilnego działania mam sieć główną.
Sprawdzę opcję malinki, od paru lat mam jedną w szufladzie. Miał z niej być mały fileserver, ale jakoś
  • Odpowiedz