Wpis z mikrobloga

Listopad
Akceptacja - Amor Fati

Stoicyzm na dziś – 25 listopada
Zabawne, jak sprawy się układają

„Jeśli o mnie chodzi, wolałbym być chory niż żyć w luksusach, ponieważ choroba szkodzi tylko ciału. Luksusy natomiast niszczą i ciało, i duszę, powodując słabość i niemoc w ciele oraz brak opanowania i tchórzostwo w duszy. Co więcej, luksusy rodzą niesprawiedliwość, ponieważ prowadzą też do chciwości”.
– Muzoniusz Rufus, Diatryby, 20.95.14 - 17

Z historii o osobach, które wygrały na loteriach, wynika jedna lekcja: nagły przypływ dużej ilości gotówki to przekleństwo, a nie błogosławieństwo. Już po kilku latach od otrzymania wysokiej nagrody wielu zwycięzców znajduje się w gorszej sytuacji finansowej niż przed wygraną. Te osoby tracą przyjaciół i się rozwodzą. Całe ich życie zmienia się w koszmar z powodu na pozór nieprzyzwoicie szczęśliwego wypadku.

To tak jak w tekście Metalliki (z utworu o pasującym tu tytule „No Leaf Clover”, czyli „bezlistna koniczyna”): ‘Wtedy się okazuje, że kojące światło na końcu twego tunelu / TO tylko nadjężdzający w twoim kierunku pociąg towarowy”.

A jaka jest najczęstsza reakcja osób, które wygrały z rakiem, przechodząc przez sytuacje, jakie budzą w nas lęk i przerażenie? „T była najlepsza rzecz, jaka mogła mi się w życiu przydarzyć”.

Zabawne, jak sprawy się układają, prawda?

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 23
Znalazłem w tym coś dobrego.


@Wypoks: Na przykład umiejętność doceniania najprostszych chwil życia, cieszenia się drobnymi przyjemnościami i doceniania tego, co jeszcze mam.
Wiele osób jest w stanie nabyć te umiejętności dopiero dzięki chorobie.