Wpis z mikrobloga

Cześć mircy, jest tu może jakiś doświadczony wykonawca/kierownik budowy/inżynier budownictwa który ma doświadczenie z płytami fundamentowymi i hydroizolacją fundamentów? Potrzebuję odpowiedzi na 2-3 pytania bo zaprojektowałem płytę, ale przy oszczędnościach zaczęły się pytania o najbardziej optymalne rozwiązanie pod płytę i na ściany żelbetowe piwnicy, nie mam w tej kwestii dużego doświadczenia, a nie chcę palnąć głupoty (ʘʘ)

#budownictwo #architektura #budowadomu #pytaniedoeksperta
  • 8
@lobo: @jaboleq93: no dobrze, chodzi mi o porównanie rozwiązania w budynku jednorodzinnym, posadowionym na płycie dennej i ścianach fundamentowych żelbetowych gdzie zamiast tradycyjnego rozwiązania dalibyśmy dopłatę za wodoszczelny beton tylko w płycie. Czy w takim wypadku coś podobnego do systemu białej wanny to oszczędność czy wręcz przeciwnie, ściany byłyby pociągnięte Weber Superflexem 10, a między płytą a ścianą dodatkowo byłyby użyte taśmy, ale nie mam zaufania do tego że w
@BDLK_IMPRTR: Jeżeli wykonawca nie ma doświadczenia w monolitach to nie ma co ryzykować - tutaj przykład: https://www.wykop.pl/wpis/68179767/mirki-w-garazu-podziemnym-na-polaczeniu-sciany-i-p/#comment-242261205

Najprościej zrobić porządny beton podkładowy i na nim wykonać izolację bitumiczną (może być też rolowa) albo bitumiczno-polimerową. Przed zamknięciem ścian w miejscu styku płyty z ścianą wykonać sztywną izolację mineralną z odpowiednim zapasem do wnętrza budynku, aby w razie uszkodzenia izolacji na betonie podkładowym móc wykonać wtórną na płycie fundamentowej. Zanim wykonacie warstwy wykończeniowe
@dyzenteria:
Wielkie dzięki za rzeczową odpowiedź!
Z tego co wiem to wybrany wykonawca ma spore doświadczenie z monolitami i robił duże budowy, a domek będzie robił z polecenia, a rozwiązanie nie byłoby tak trudne jak całkowicie zamknięta biała wanna, ale to co mówisz brzmi rozsądnie, a z rolowanej poleciłbyś jakiś konkretny produkt pod płytę?
Czy może lepiej polecieć wszystko Superflexem 10?
No i jeszcze jedno, czy warto dodatkowo mimo izolacji dopłacić
@BDLK_IMPRTR: Papa podkładowa modyfikowana polimerami, im grubsza, tym lepsza, najlepiej bez posypek mineralnych np. Icopal Polbit Baza 5mm. W przypadku wykonywania izolacji pod płytą, beton podkładowy będzie musiał być klasy minimum B15 i być odpowiedniej wilgotności. Skoro ekipa zna się na robocie, to może jednak przyjąć izolację na płycie? Płyta z B37 (sam w sobie już szczelny) W8, uszczelnienie styku płyty i ściany szlamem mineralnym sztywnym (ładnie wysmarować z wywinięciem na
Cześć @dyzenteria: dzięki Ci przeogromne za pomoc, ogarnąłem chyba już detal ale mam jeszcze jedno newralgiczne miejsce, co do którego nie mam pewności, tzn. mam detal opracowany we współpracy z technologiem od hydroizolacji, ale on proponuje uszczelnienie z użyciem ich taśmy uszczelniającej, która jest bardzo droga, a ja zastanawiam się czy nie wystarczy położyć tam takiej taśmy uszczelniającej i pokrycia jej solidną warstwą bitumicznej masy?
różnica w cenie jest spora, a
@BDLK_IMPRTR: Stosując izolacje grubowarstwowe (ręcznie lub natryskowo) nie spotkałem się z takimi taśmami. Przeczytałem teraz, że w połączeniu z Pecimor 2K, który zazwyczaj stosuję można je wklejać w strefach o wysokim ryzyku zarysowania, ale:

ułożyć w lekko pętlowym kształcie w spoinie

To ja już wolę dać więcej materiału w fasetach niż łazić i denerwować się z spieprzonej roboty.

W miejscach newralgicznych - tj. w narożniku wewnętrznym między ścianą i płytą -