Wpis z mikrobloga

Istnieje może jakaś metoda czy patent na szybkie wyrysowanie w autocadzie obiektów zmierzonych w przestrzeni za pomocą prostej triangulacji? Chodzi mi tu o takie klasyczne wyznaczanie lokalizacji punktów w jednej płaszczyźnie dzięki znajomości ich odległości od dwóch miejsc pomiarowych (oczywisćie może być ich więcej) jednak bez znajomości kątów pod jakimi przebiegają proste. Obecnie takie rzeczy ogarnia się np. tachografem i nakładką na cada, ale analogowo coś takiego robiło się kiedyś cyrklem na kartce przy pomiarach działek, budynków, pomieszczeń itd. cykając sobie przecinające się łuki których promienie miały wartość odległości zmierzonych między punktami odniesienia i mierzonymi elementami obiektu i łącząc powstałe punkty. Jednak gdyby łopatologicznie zastosować w autocadzie taki cyrklowy sposób dla wcześniej wykonanych pomiarów ręcznych to przy większej liczbie danych z tych wyrysowanych kół, czy tam łuków zrobiłby się szybko strasznie nieczytelny bajzel, a nie chce mi się wierzyć, że nie ma innej metody. Czy autocadowe świry orientują się może w tym temacie?
#cad #autocad #autodesk #projektowanie
  • 4
@niecodziennyszczon: warstwy Twoim przyjacielem. Nic innego nie przychodzi mi do głowy typowo w autocadzie (nie parametrycznym cadzie). W parametrycznych mozesz postawic punkt i okreslic mu wymiar od 2 - dla 2D lub 3- dla 3D dowolonych innych puntkow (co poza przypadkami szczególnymi jest wystarczajace zeby zablokowac dowolny punkt w plaszczyznie/ przestrzeni).

To nie jest nic innego niz rysowanie "kol" tylko robione automatycznie.

Alternatywnie mozesz zaprzac w to excela i odrobine matematyki
@niecodziennyszczon: autocad "tradycyjnie" pracuje jak kartka papieru - narysujesz linie (punkt początkowy i końcowy) i linia ma wymiar (linia (punkt startu i konca) definiuje wymiar), parametryczny CAD pracuje odwrotnie (wymiar i punkt) definiuje linie.

Mając punkt początkowy i końcowy i wymiarując linie możesz znaleźć punkt docelowy - chociaż ten sposób nie różni się niczym od rysowania dwóch okręgów (tylko tyle że otrzymujesz 1 wynik, a nie 2) - to zmniejsza trochę
KuterPstragow - @niecodziennyszczon: autocad "tradycyjnie" pracuje jak kartka papieru...

źródło: comment_1669662572FPcq20SsSNU32Y4dW5LMGd.jpg

Pobierz