Wpis z mikrobloga

jak jest burza i #!$%@? na 100% to nikt nie płacze!


@FxJerzy: w energii chodzi o to, ze MUSI byc wtedy kiedy jest potrzebna, a nie tylko jak wieje
Juz wiele razy o tym pisalem, nie chce mi sie powtarzac
Jak grochem o sciane

OZE zeruje na sieci, bo koszty stabilizacji sieci sa przerzucane na innych
OZE powinno byc dolaczane do sieci tylko razem z magazynami energii na skale przemyslowa

https://www.wykop.pl/wpis/68293599/gielda-energycrisis-artykul-z-2018-jakby-niemcy-i-/
@Potezny_PiSowski_Inwestor: Moja wioska jest w grupie 5, z pośród których będzie wybrane pierwsze miejsce do budowy takiej. Ale tam jakieś cele to 2035-2040 rok.

@151346136: Średnia w ciągu roku jest troszkę większa :) Po prostu dziś tak średnio wieje. Ostatnio w moim regionie otwarto kolejny magazyn energii na megapackach z #tesla. A średnia z tygodnia to 13.58 GW.
Ale tak, zwalono tu politykę energetyczną. Kończą jedną atomówkę, a ma
gonzo91 - @PoteznyPiSowskiInwestor: Moja wioska jest w grupie 5, z pośród których będ...

źródło: comment_1669665675twSSXjiz5W4ClYToG2dDSL.jpg

Pobierz
@gonzo91: nie chodzi ile OZE daja w ciagu roku, tylko o to, ze to nie jest baseload
Ze zawsze musza byc wspierane przez inne typy energii, ze musi byc spare capacity. Bezwietrznosc w Europie potrafi trwac ponad 4 dni, ze wiatraki nie generuja energii.
I tak musisz miec te dodatkowa moc baseload, albo magazyny na ogromna skale

OZE nie rozwiazuje i nie rozwiaze zadnych problemow. Jest drogie (patrz pierwszy link wyzej),
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@151346136: już kiedyś Tobie odpowiadałem, że widzę rozwiązanie w atomie+OZE+magazyny energii. W tej kolejności proporcji.
Stawianie wiatraków, baterii i solar dalej jest tańsze i szybsze. Ale równolegle atomówki powinny być stawiane.
Stawianie wiatraków, baterii i solar dalej jest tańsze i szybsze


@gonzo91: nie mam problemu z mixem, OZE niech se beda, ale z magazynami

Co do spadajacych kosztow i wzrostu efektywnosci
To niestety, ale to nie sa polprzewodniki i prawo Moora tu nie dziala
Fizyka okresla twardy sufit efektywnosci zarowno wiatrakow jak i paneli slonecznych - jestesmy juz bardzo blisko sufitu. Efektywnosc da sie juz poprawie o moze 20-30%, moze nie

Co
@151346136: Każdy kraj powinien znaleźć swoją drogę, sprawdzić do działa dla nich najlepiej.
Niemcy to idioci, nie włączenie atomówek gdy je masz to skrajny idiotyzm.

UK już się raczej przyznało do zawalenia polityki energetycznej. Wiedzą że potrzeba atomu, plus tych małych od RR. No i powolutku zaczyna się coś dziać w tym kierunku.
@gonzo91: nie zaglebialem sie mocno, ale mocno trzymam kciuki za SMR
Czytalem, ze jest duzo tansze niz normalne wielkie elektrownie, glownie przez produkcje reaktorow tasmowo
I jest rozproszone, o wiele latwiej zabezpieczyc w przypadku awarii i w przypadku wojny nie jest celem ataku (bo nie jest strategiczne, takich elektrowni moga byc setki w kraju rozsiane)
Czytalem tez, ze niektore projekty sa chlodzone pasywnie, co zwieksza ich bezpieczenstwo