Wpis z mikrobloga

Ja nienawidzę linuxa


@kobiaszu: a co lubisz zatem?
System to tylko narzędzie. To tak jakby powiedzieć, że nienawidzisz młotków, chociaż spełniają swoją funkcję i się przy tym nie psują. Oczywiście można mieć wiele rodzajów młotków do różnych zastosowań, ale to wciąż są młotki
@krytyk__wartosciujacy: twierdzenie ze system to tylko narzedzie nie ma absolutnie sensu, tym bardziej w tym przypadku. dla przecietnego usera linux a windows to kompletnie rozne systemy i zupelnie inaczej sie na nich pracuje. tym bardziej jesli ten user musi go sam zainstalowac i skonfigurowac
żebym nie musiał się przelogować przy podłączaniu/odłączaniu monitorów?


Pomidor. Za to GNOME w ogóle takiej opcji nie przewiduje i mnie cholera na nim strzelała jak tylko sobie podłączałem lub odłączałem monitor 4k (skalowanie nie działa, ale za to skalowanie #!$%@? fontów można z tweaksów wymusić... tylko potem za każdym razem albo masz gigantyczne litery na fullHD, albo normalne na 4K)
@krytyk__wartosciujacy: no nie koniecznie. przykladowo moze mu brakowac narzedzi do ktorych ma dostep na windowsnie, np pakiet Adobe. linux jest bardzo specyficznym OS i imo nie nadaje sie na desktopa, za to jest najlepszym rozwiazaniem serwerowym. nie kazdemu sie chce bawic w konfiguracje podstawowych rzeczy, ja przykladowo wole odpalic na desktopie macOS, ewentualnie windowsa zamiast bawic sie z konfiguracja, tym bardziej przy "dziwniejszych" konfiguracjach sprzetowych
nie nadaje sie na desktopa


@wh0ami: tak sobie mirkuję od tygodnia. I pracuję jak nie mirkuję

$ uptime

14:34:59 up 8 days, 15:55, 1 user, load average: 3,58, 3,84, 3,56

Lapka z windą odpalam jak muszę, a nie dlatego, że chcę. To jest ta różnica.

nie chce bawic w konfiguracje podstawowych rzeczy

Ale jakie to są "podstawowe rzeczy", które trzeba konfigurować na linuksie?
Poważnie pytam, co mieści się w zakresie "podstawowej
@krytyk__wartosciujacy:

uptime

14:45 up 6 days, 7:24, 1 user, load averages: 3.79 3.98 3.68

uptime na macOS, no i co w zwiazku z tym? bo srednio rozumiem co to ma do tematu

a co powiesz o np driverach nvidii pod linuxa i ich dzialaniu? Do tego wayland ostatnio jak sie nim interesowalem nie dzialal zbyt dobrze i wiele aplikacji mialo z nim problemy. przykladowo op ma problem z tak podstawowa rzecza
@wh0ami: "podstawowa" obsługa to przeglądarka i konsumpcja treści na yt. To o czym piszesz, to nie jest "podstawowa konfiguracja". I w tym aspekcie Win i Linux są porównywalne. Oczywiście masz rację co do sterowników i egzotycznego sprzętu, ale pamiętaj, że tu znów na przeszkodzie są pieniądze a raczej ich brak.

Pakietu biurowego nie ma od MS, bo.. ms jeszcze nie zwietrzył w tym interesu. Skoro piekło zamarzło i nawet MSSQL jest
@krytyk__wartosciujacy:

p.s. ciekawe zdanie kiedyś przeczytałem, że aby przerzucić użytkowników z systemu na system wystarczy uzależnić ich od narzędzi. Przy zmianie systemu nie będzie to miało znaczenia, bo wciąż będą korzystać z tych samych narzędzi.

Bo w sporej części jest to prawda, zwłaszcza dla "zwykłych" userów.

Co do WSL - jak dla mnie jest to genialne narzędzie, w domu mam desktopa na Windowsie z zainstalowanym właśnie WSL2. Do tego "git bash"