Wpis z mikrobloga

Zawsze powtarzałem, że jeśli tag #revoltagainsthemodernworld się upolityczni, to szybko zacznie być polem politycznych wojenek, jak to miało miejsce w przeszłości. Gdy tag kiedyś mocno skręcił w prawo, to nagle zaczęła się inwazja z lewej strony. Gdy w końcu sytuacja się uspokoiła zawsze zabiegałem oto by nie szerzyć tu partyjnej propagandy i krytykowałem fanów kamratów, czy konfederacji. Zawsze uważałem, że jest to tag metapolityczny i że jest ponad politykę dnia codziennego. Chciałem też, by relacje między #revoltagainsthemodernworld i #antykapitalizm były co najmniej pozytywne, by zakopać topór wojenny. Dziś jednak widzę, że historia zatacza koło, a ja już nie mam ochoty z tym walczyć. To jest moje osobiste pożegnanie z tym miejscem. Mógłbym go po prostu porzucić bez słowa jak wielu przede mną, ale pisanie tu godzinnych wpisów sprawiło, że w jakiś sposób się do niego przywiązałem. Oczywiście nie kończę kariery wykopkowego pseudointelektualisty. Po prostu się przenoszę na autorski tag. Tak czy inaczej, moją przygodę z #revoltagainsthemodernworld uznaję za zakończoną.

#revoltagainsthemodernworld
Al-3_x - Zawsze powtarzałem, że jeśli tag #revoltagainsthemodernworld się upolityczni...

źródło: comment_1672301254iRDSrqm2lBbeBdXtWHoUVn.jpg

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
Nie jesteś fanem kanału myśleć głębiej przypadkiem xD? Dość podobną narrację do nich stosujesz. Gwoli jednak ścisłości ja boję się współczesności.


@Al-3_x: To narracja raczej typowa dla kogoś zanurzonego akademicko w filozofii kultury czy filozofii politycznej świata zachodniego. Jak zobaczysz np. kurs filozofii politycznej Yale (bardzo polecam!), to zobaczysz całe wnioskowanie doprowadzające do niej. W naszym polskim zaścianku to oczywiście dalej nowum, dlatego przerabiamy wciąż nazizmy na kiju, zanurzeni w przeszłości,
  • Odpowiedz
@Al-3_x: No upadł, jak każde imperium. I? Cywilizacja trwa dalej, a na podwalinach greckiej zbudowano ostatnie, nie wiem... 1500 lat? USA otwarcie uważa się za spadkobierców i kontynuatorów demokracji greckiej (ale to znowu dygresja dotycząca tym razem amerykańskiej filozofii politycznej).
  • Odpowiedz
@Zoodiak: Nie utożsamiam tej starego imperium z naszą obecną. Można powiedzieć, że jesteśmy jej dzieckiem, ale nie jesteśmy tym samym. Co najwyżej mogę się zgodzić, że po nas pojawi się jakaś nowa cywilizacja, albo zajmie jej miejsce jakaś stara ale jeszcze żywotna.
  • Odpowiedz
Można powiedzieć, że jesteśmy jej dzieckiem, ale nie jesteśmy tym samym.


@Al-3_x: Trudno żebyśmy byli, świat się zmienia i jest to normalne. Zawsze tak było, całą historię człowieka. To proces nieunikniony i konieczny.

Co najwyżej mogę się zgodzić, że po nas pojawi się jakaś nowa cywilizacja, albo zajmie jej miejsce jakaś stara ale jeszcze żywotna.


Raczej nie sądzę, czasy nowych cywilizacji minęły dawno temu (jeszcze przed Chrystusem), reszta jest budowana na
  • Odpowiedz
@Zoodiak: Nazizm był modernistyczny na dużo głębszym poziomie. Cały ich rasizm, idea wyższości, eugenika i plany ekspansji były kopiowane od Brytyjczyków. Nawet pomysł na obozy koncentracyjne im ukradli. Nazizm nie był spójną i oryginalną ideologią tylko zbitką rożnych, popularnych uwcześnię koncepcji. W dużej mierze była to propaganda zresztą to, co oni głosili.
  • Odpowiedz
@Zoodiak: E tam. Naziści potrafili z jednej strony odwoływać się do ruchów proletariackich, tworzyć własne związki zawodowe, a sam Hitler pisał w swojej książce o konieczności zabezpieczenia bytu robotników. Z drugiej coś tam sugerowali, że przywrócą monarchie, co się oczywiście nie stało. Z trzeciej sympatyzowali z kościołem, a z czwartej larpowali poganizm. Ich reakcjonizm istniał o tyle o ile pozwalał zdobywać przychylność pewnych grup czy osób. Zresztą mało brakowało i dziś
  • Odpowiedz