Wpis z mikrobloga

Praktycznie o ubezpieczeniach. Niezdolność do pracy.

Wysoka inflacja zmusza nas do refleksji na temat płynności finansowej naszego gospodarstwa domowego. Coraz wyższe koszty determinują działania mające na celu zabezpieczenie dochodu oraz pokrycie ryzyka choroby oraz poważnego wypadku. Dziś kilka słów o niezdolności do pracy. Szczególnie ważnej umowy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Ryzyko naszego zgonu musimy zabezpieczyć, gdy mamy kredyt czy rodzine na utrzymaniu. W zależności od potrzeb wybieramy stałą sumę lub ubezpieczenie degresywne. Te same ryzyka musimy pokryć na wypadek, gdy będziemy niezdolni do pracy zarobkowej lub zostaniemy inwalidami. Skomponowanie takiego zabezpieczenia jest nieco trudniejsze. Dlaczego?

Kilka wersji niezdolności do pracy, między innymi:
- Wypłata renty przez określony czas, dowolne świadczenie, dowolna długość umowy. Po powrocie do sprawności renta nie jest nadal wypłacana.
- Jednorazowa wypłata w umowach odnawianych co 5 lat
- Możliwość ustalenia jednorazowej wypłaty na dowolny okres(niewiele firm, drogie ceny)
- Czasowa niezdolność do pracy
- Ubezpieczenie od niezdolności dla konkretnie wykonywanego zawodu(lekarz, architekt, programista).

Pełna niezdolność do pracy to niemożliwość podjęcia jakiejkolwiek pracy zarobkowej w oparciu o stan zdrowia. Stan ten musi utrzymywać się minimum 12 miesięcy. Czasowa niezdolność to wszystko od 14 do 365 dnia trwania zdarzenia. Dodatkowo wypłata za niezdolność może być spowodowana niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Trzeba dobrze zrozumieć jakie są warunki wypłaty takiego świadczenia.

Możemy wybrać podstawową formę(ceny poniżej) lub ubezpieczenie dla profesjonalistów(także czasowej niezdolności), które zastąpi nasze L4. Szczególnie popularne wśród #programista15k

Ryzyko niezdolności jest większe niż ryzyko zgonu, bo dodatkowo obciążeniem jest utrzymanie chorej osoby oraz opieka nad nią. Renta z ZUS nawet, gdy pracujemy na etacie nie pokryje dalszych kosztów życia. Wyobraź sobie, że przez 20 lat nie zarobisz ani złotówki. Ile potrzebujesz? 0.5 mln/1 mln/2 mln zł? Musimy uwzględniać dalszy wzrost kosztów życia oraz zobowiązania kredytowe.

Ile takie ubezpieczenie kosztuje? Około 50 zł za 400-600 tysięcy złotych jednorazowej wypłaty lub rentę na 5000 zł przez 20 lat. Przybliżone ceny dla 30 latka. Przytoczone zakresy oferują w dobrych cenach firmy takie jak NN, Hestia, Signal Iduna, Prudential czy Lloyds. Dobór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnej sytuacji.

Pobierz droetker4 - Praktycznie o ubezpieczeniach. Niezdolność do pracy.

Wysoka inflacja z...
źródło: comment_1672839025a5JzhwHUu3q9o5ekjNAH1W.jpg
  • 7
@PseudoProgramista: @uzytkownik_wykop_pl:
Do 20 jestem dziś na spotkaniach, ale oczywiście coś takiego przygotuje i wrzucę jako komentarz na koniec dnia albo jako osobny wpis. Tworzyłem już podobny poradnik zatytułowany Skuteczne i tanie ubezpieczenie, w skrócie czego unikać... do 200 zł na bardzo wysokich sumach ubezpieczenia. Mogę policzyć jakie sumy ubezpieczenia można otrzymać w poszczególnych wariantach w przypadku niezdolności.
@droetker4: No właśnie ja tez bym był zainteresowany czymś takim ale szukać mi się zbytnio nie chciało. Takie typowe od choroby niezdolności itp dla b2b IT
Ubezpieczenie od niezdolności dla konkretnie wykonywanego zawodu(lekarz, architekt, programista).

@droetker4: Ja poprosże wiecej na ten temat, jak wygląda stosunek składki do wypłacanej miesiecznie kwoty i jak wygląda procedura wypłaty, co jest potrzebne.