Wpis z mikrobloga

Mam jakieś lampy z ikei, TRADFI. Używam obecnie tylko ze zdalnym wyłącznikiem, bez żadnej bramki, zero wifi. Czy bramka z ikei daje dużo możliwości, czy też zamknięty system?

Poza tym mam też gniazdka Shelly i Sonoff.
Do każdego jest inna aplikacja.

Da się to spiąć wszystko w jeden system (tj. Ikea, Shelly, Sonoff)?
Obecnie gniazdka działają z Alexą, da się do wszystkich tych systemów mieć jeden frontend, aby nie trzeba mieć kilku różnych integracji w Amazonie?

Druga kwestia, o ile to możliwe, czy da się połączyć w systemie offline, bez wysyłania danych do Internetu? Np. samo wifi, bez Internetu i jeden wspólny dashboard?

#inteligentnydom
#smarthome
  • 6
@kossmann: da się to na pewno pospinać w jeden system. Ale Shelly i Sonoffy musiałbyś poflashować jakimś innym softem - np. Tasmota i wtedy po MQTT. Lokalny system który ogarnie wtedy to wszystko to np. Domoticz. HomeAssistant pewnie też da radę, ale jego nie znam. Do Domoticza jest plugin do obsługi Tradfri od Ikea.
Lokalny system który ogarnie wtedy to wszystko to np. Domoticz. HomeAssistant pewnie też da radę, ale jego nie znam. Do Domoticza jest plugin do obsługi Tradfri od Ikea


@tomek_olo: dzięki. to jeszcze sobie sprawdzę, jak wygląda potem używanie tych urządzeń z alexą, jeśli wciąż będę chciał.
@kossmann:

Lista integracji Home Assistant (HA)
https://www.home-assistant.io/integrations/

Ikea, Shelly, Sonoff


Ikea - lokalnie przez Zigbee>MQTT
Shelly --lokalnie przez MQTT
Sonoff - lokalnie przez wpis w konfiguracji
/
Opcja 2

Da się to spiąć wszystko w jeden system (tj. Ikea, Shelly, Sonoff)?


Możesz pobrać aplikacje na telefon SmartThings ( tylko aplikacja bez bramki)
Zakładasz konto i dodajesz integracje Sonoff, Shelly, Ikea niestety ta opcja jest "Online"

Z poziomu tej apki możesz sterować
Ikea - lokalnie przez Zigbee>MQTT


@WykoZakop: trochę zacząłem analizować temat i wychodzi na to, że najlepiej mi będzie korzystać z zigbee więcej. Do tego Home assistant i USB dongle dla zigbee.
Jedna kwestia mnie zastanawia, jak obecnie działa włącznik z ikei na zigbee wraz z listwą led be żadnej bramki? One się sparowały bezpośrednio. To jest coś specyficznego dla Ikei?
Jeśli urządzenie jest na Zigbee wymaga bramki Zigbee. Innej możliwości nie ma.
Ja mam teraz tak:
"Bramka" Zigbee - ConBeeII podłączone przez przedłużacz USB do Laptopa na laptopie jest HA
Dodany Mosquitto broker, przez który komunikuje się Zigbee2MQTT z HA

Czyli sygnał z urządzenia Zigbee jest wysyłany do ConBee
II >Mosquitto broker>Zigbee2MQTT> HA
Natomiast kamera Eufy Mosquitto broker>HA
Natomiast HA z PC PC (HassAgent >Mosquitto broker>HA

Najprostszym sposobem połączenie Zigbee z
WykoZakop - Jeśli urządzenie jest na Zigbee wymaga bramki Zigbee. Innej możliwości ni...

źródło: comment_1673888372x88UxZGKlDBF3Q3QAlsYMF.jpg

Pobierz