Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś mirek obeznany w #pit ? Dostałem od szefa PIT-11, nie mam jeszcze 26 lat więc mogę zrobić sobie zwrot podatku (jestem na UoP). Problem jest bo na PIT11 mam "wypełnione" tylko w punkcie E(97) i w G 109,110, 122. Reszta podpunktów ma same 0,00. Czy w tabelce E nie powinienem mieć jakichś punktów z kosztem przychodu/dochodem zwolnionym od podatku ?

#podatki #ksiegowosc
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pajonkek: tam masz info ile zarobiłeś i ile zaliczki na podatek wpłacił pracodawca (to masz do zwrotu ale raczej powinno być zero) i ile na ZUS wpłacił. To wszystko przepisujesz (sumujesz z kilku PIT-11 jak masz więcej) i wpisujesz do swojego
@zibizz1: punkt E w PIT11 mam pusty (same 0,00) oprócz "składki na ubezpieczenie społeczne". W punkcie G mam tylko przychody z stosunku pracy i pokrewnych i jeszcze "składki na ubezpieczenie zdrowotne". To znaczy że nie mam jakiegoś podatku do odliczenie sobie ( ͡° ʖ̯ ͡°) ? Pracodawca nie powinien dawać mi tego podatku "do ręki"?

Piszę tutaj dla tego, że wcześniej widziałem inne PIT11 (nie moje) i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pajonkek: nie operuje na literkwch więc nie wiem co to E i co to G. Pracodawca na bieżąco to liczy i jeśli masz mniej niż 26 lat to nie wpłaca zaliczek. Tak samo jak poinformujesz go że ma ci odliczyć kwotę wolną to też będzie o to pomniejszal
@zibizz1: Te literki to tabelki w PIT11, wpisz w google np. PIT11 tabela G. Mam mniej niż 26lat, pracodawca nie wpłaca zaliczek na podatek = nie dostanę żadnego zwrotu pomimo tego że jestem na zerowym picie?
Czyli do 26 roku nic nie zyskam z tego "zerowego pitu"?
@zibizz1: W 2022r dostawałem najniższą krajową 2364zł, nic ponad to. Interesuje mnie czy mogę odliczyć jakiś podatek za tamten rok (skoro nie miałem "dodatku" do wypłaty). Dzięki za odpowiedzi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pajonkek: ale wiesz że od 2022 jest też kwota wolna od podatku 30tys czyli przy najniższej krajowej( po odliczeniu ZUS) i tak nie płacisz podatku. Więc nawet jak będziesz miał ponad 26 to nic nie dostaniesz. Jak widzisz w moim kalkulatorze(jakipit.pl) 2364 to wszystko co dostajesz i nie ma żadnego zwrotu podatku, a zaznaczenie ptaszka PIT 0 przy tej kwocie nic nie zmienia.
@Pajonkek: Hej, musiałeś mnie z kimś pomylić bo na picie to się znam jak na łyżwiarstwie :D Do tej pory wysyłałem goły PIT bo nie musiałem nic zmieniać. W każdym razie mam nadzieje, że znajdziesz odpowiedź na swoje pytania ;)
@Pajonkek: Co do zasady nigdy nie powinienes mieć zwrotu. Z którego programu? pit zero dla młodych do 26 lat?
przy 3200 brutto pojawia sie 1zł miesięcznie. Czyli jak np masz kolege starszego i zarabiacie po 3200 brutto to Ty za to że masz mniej niż 26 lat dostajesz 1łz co miezsiąc wiecej na konto.
Przy 5000 brutto to ok 2250 PLN rocznie roznicy
@Pajonkek: PIT zero dla młodych wszedł wcześniej, niż wysoka kwota wolna od podatku. Wtedy osoby starsze na minimalnej płaciły PIT, a młodsze odczuwały zwolnienie.