Wpis z mikrobloga

RTG z 23.12.22. Od tego czasu mam już zrobione:
- prawa górna szóstka (wymiana ubytku, pod którym była próchnica),
- lewa górna dwójka (leczenie kanałowe z powodu dużego bólu spowodowanego starym ubytkiem zahaczającym o nerw, bez próchnicy),
- lewa górna szóstka będzie leczona ponownie kanałowo za niedługo (na tomografii wyszła torbiel nad nią, może jak doczyści się kanały i znajdzie czwarty, to torbiel się wchłonie).
- na tym zdjęciu lewa górna ósemka jest czarna, ale stomatolog powiedziała, że to pewnie cień, który wychodzi na RTG, bo nie widzi próchnicy na zębie.

Czy jeszcze jakiś ząb jest do leczenia na podstawie tego zdjęcia? Przegląd u stomatologa nic nie wykrył. Ale pytam, bo torbieli nie widziała stomatolog, a wykop zasugerował tomografię, zrobiłem i jednak jest torbiel.

#stomatologia #zeby #dentysta #medycyna
Pobierz myszka231 - RTG z 23.12.22. Od tego czasu mam już zrobione: 
- prawa górna szóstka (w...
źródło: PX20221223_175824_5605_17028587
  • 21
@dktrdktrdktr: @rysiekryszard Dzięki za spojrzenie, dobrze, że tylko 1 ząb już został do leczenia. Ale może też być tak, że ta czarna plamka to wina zdjęcia? Może zrobię najpierw "zdjęcie przylegające" (tak się w cenniku nazywa) tej szóstki w powiększeniu, żeby się upewnić?
@myszka231: o tej dolnej szóstce to już Ci chyba wspominałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) raczej nie trzeba tego miejsca prześwietlać punktowo, wygląda to bardzo charakterystycznie dla próchnicy. ale prześwietlić możesz żeby zobaczyć czy piątka się nie "zaraziła" próchnicą bo na tym zdjęciu zęby na siebie nachodzą na stycznej
@affairz @SkrytyZolw @dktrdktrdktr
Zaczęła mnie od wczoraj trochę boleć (nie mocno) 3 lub 4 górna po prawej stronie. Promieniuje ten ból i trudno mi określić. Czemu skoro tutaj nic nie widać? Byłem już w tym roku na kilku wizytach u stomatologa i robione dwa zęby opisane wyżej. Co mi się dzieje z zębami nagle, że wszystko boli. Myję, płuczę, zacząłem nitkować, a jem mało węglowodanów.
Może podjadę dzisiaj (jak będzie można) zrobić
@affairz
nie mocno, ale trochę panikuję, bo wciąż pamiętam te dni jak mnie okropnie bolał ząb. Nie wiedziałem, że to może być nerwoból, przeczytałem w Google co to. Mam nadzieję, że już się nie nasili i nie powtórzy. Dzięki za odpowiedź

Przy okazji: czy ja w ogóle mogę jeszcze robić zdjęcia przylegające zębów czy to już za dużo promieniowania skoro miałem w ciągu miesiąca 1 panoramiczne, 1 tomografię (tylko prawa część w
@myszka231: więcej promieniowania pochłaniasz lecąc samolotem, nie ma się czego bać.

Nerwoból raczdj nie, bo to rzadkie i typowe raczej dla Pań po 50 roku życia. Ale może masz źle dopasowane wypełnienia i w okresie stresowym mocniej zaciskasz zęby, powodując największy nacisk na te zęby, które bolą z powodu przeciążenia. A może to jakaś nadwrażliwość.
@SkrytyZolw @affairz
Dzisiaj ten ból (niewielki, w skali 2/10) czuję bardziej w okolicy górnej szóstki po prawej, ona miała tydzień temu wymieniony ubytek pod którym była próchnica. A skoro wymiana ubytku z próchnicą to wiadomo, że ubytek teraz jest większy i bliżej nerwu. Czy da się w takich sytuacjach pomóc zębowi, żeby ubytek nie podrażniał nerwu? Bo stomatolog powiedziała, że jakby zaczął bardzo mocno boleć ten ząb to też do leczenia kanałowego.
@myszka231: zdjęcia boczne to malutka dawka. panorama to jak kilka bocznych. CBCT to jeszcze większa, tomografia klasyczna to już sporawa dawka - lepiej robić CBCT zamiast niej. ale nadal wszystkie te badania nie są dawkami zagrażającymi zdrowiu
@myszka231: najlepszy sposób na unikanie kanałowego to dbanie o zęby:
- zakładanie wypełnień u profesjonalnych lekarzy (co najmniej koferdam, najlepiej mikroskop też)
- regularne kontrole stomatologiczne
- dbanie o higienę
- wywalenie cukrów i węgli z diety
- nie gryzienie przedmiotów zębami, nie gryzienie twardych rzeczy: kostki lodu itp
@affairz
wszystko to robię, ale chodzi mi o zęby, które w poprzednich latach miały robiony ubytek i teraz został wymieniony na większy, który podrażnia nerw i wywołuje ból. Na razie ten ból jest mały, ale podejrzewam, że skoro się pojawił to za jakiś czas, może jutro a może parę miesięcy ten ból zmieni się w okropny i pulsujący, a wtedy już tylko kanałowe, mimo dbania o zęby, ale ten ząb miał ubytek
@myszka231: rób je w koferdamie i bardzo dbaj o dietę i higienę. max co można zrobić w stomatologii to obronić aktualny stan. niby są jakieś preparaty na regenerację szkliwa, zębiny np. Tideglusib jest zaawansowanym lekiem o udowodnionym działaniu, ale to jest wszystko na etapie badań klinicznych i może nigdy nie wejść "na produkcję" https://dentalfreak.com/teeth-regeneration-and-regrowth-current-research-and-future-treatments/
@dktrdktrdktr @Raptrax @affairz @SkrytyZolw
Odnośnie próchnicy w prawej dolnej szóstce - stomatolog powiedziała, że to początkowa faza próchnicy i gdyby teraz rozwierciła, to straciłbym dużą część zęba, bo jest głęboko ta próchnica. Na razie mam obserwować, a za pół roku zrobić ponowne RTG. Co sądzicie?

Edit: może od razu też napiszę, że to dobry gabinet - stomatolog ciągle pracuje z mikroskopem, nowoczesny sprzęt, używa koferdamu do kanałowego, miałem robione panoramiczne, RTG w
@myszka231: xddd zmień stomatologa xd za pół roku w skrajnym wypadku będziesz leczył tego zęba kanałowo. Nie, poważnie. Nie musisz wierzyć randomowi z internetu. Idź na konsultacje do kogoś innego i zapytaj o tego zęba
@myszka231: są różne szkoły. opcje masz takie:
1. nie robić nic - nie polecam
2. super nitkować to miejsce, poprawić higienę, dietę - pewnie by wystarczyło, ale 90% osób zrobi to źle więc też nie polecam
3. stosować miejscowe intensywne remineralizacje: np. elmex żel (fluor), apacare (hydroksyapatyt) - to + pkt 2 to już w miarę spoko podejście
4. DMG ICON - to najlepsze co można zrobić jeśli zaawansowanie próchnicy nie
Pobierz affairz - @myszka231: są różne szkoły. opcje masz takie:
1. nie robić nic - nie polec...
źródło: indeks
@affairz: Dzięki, dajesz najlepsze, bo szczegółowe odpowiedzi :) Chciałbym jeszcze dopytać, żeby zrozumieć - czy idealna higiena tego miejsca + coś na reminalizację może spowodować, że za kilka miesięcy czarna plamka (próchnica) nie będzie widoczna na RTG? To na pewno bym chciał spróbować, skoro można uniknąć dużej plomby.
Odnośnie higieny i diety: myślę, że z dietą jest u mnie świetnie, bo jestem od kilku miesięcy na low carb. Ostatnio próbuję/uczę się